Polling metodu ile İnterrupt Arasındaki Farklar

Gömülü sistemlerde kullanılan çoğu mikrodenetleyicinin çevre birimi için yazılan aygıt sürücüleri, belirli bir eylemin durumunu veya tamamlanmasını kontrol etmek için polling metodunu veya interrupt metodunu kullanır. Bu yazı, polling ve interrup metodunun avantaj/dezavantajlarını ele alacaktır.

Polling yöntemi

Polling yöntemi,her zaman ana kodun (main.c) bir parçasıdır.Çevre birimlerin çalışmasının doğrulanacağı başlangıç aşamasında kullanılır.Her zaman sabit zamanda ve sabit bir sırayla işlemi yürütür.Bu yöntemde hata ayıklamak kolaydır.Bu yöntemin dezavantajı ise bazı olayların kod çalışırken gerçekleşememesidir.

Kesme (Interrupt)

Kesme(İnterrupt),mikrodenetleci önceden tanımlanmış bir spesifik görev için ana kodu(main)  yürürlükteyken durdurup ISR (Interrupt Service Routine) geçmesidir.Bu yöntemde Polling metodu gibi olayların kaçırma gibi bir durum yoktur.ISR kodu sadece olay gerçekleştiğinde çalışır buda mikrodenetleyicide daha az yük meydana gelmesini sağlar.Dezavantajı gerekli olan  yazılım gerçekleştirmesi daha kompleksdir. Kesmeler gerçekleşmesi tahmin edilmeyen durumlar için kullanılmalıdır. Her iki yönteminde kendine has kullanım alanı ve kullanışsızlığı vardır. Doğru yerde, doğru yöntemi kullanmak kodun kompleksiliğini azaltacak ve güvenliğini artıracaktır.

Aşağıda herhangi bir hazır kütüphane kullanılmadan registerla yazılan hem polling metodu ile yazdığımız delay fonksiyonuyla
D portuna bağlı 15 numaralı ledi yakıp söndürme yapma hemde timer interrupt ile 12,13,14 numaralı D portuna bağlı pinleri yakıp söndürme kodu bulunmaktadır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →