Polonya Bialystok’da Erasmus Deneyimi

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhaba herkese ismim Ali Said KAPAKLIKAYA. Kocaeli Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. 25 yaşındayım. Erasmus programıyla yurtdışına çıkma fikri İngilizce’mi geliştirmek istemem ve yeni yerler görüp farklı kültürlere sahip insanlarla tanışma fırsatı bulmak açısından ilgimi çekiyordu. İlk başlarda gidip gitmeme konusunda tereddütlerim olmuştu. Fakat erasmus programa katıldıktan sonra bu düşüncemin çok yersiz olduğunun farkına vardım ve bu süreçte yaşadığım tecrübelerimin hayatım boyunca unutamayacağım anları oluşturduğunu fark ettim.

Erasmus programı sürecinde hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programından yararlandığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Erasmus programı kapsamında Polonya’nın Bialystok şehrinde bulunan Bialystok University of Technology üniversitesinde eğitim aldım. Aslında Erasmus yapmak istediğimiz ülkeleri seçme konusunda çok fazla seçeneğimiz yoktu. Benim bölümümde Erasmus yapmak için gidebileceğimiz iki ülke vardı. Bulgaristan ve Polonya. Polonya erasmus yapanların tercih ettiği ülkelerin başında geldiği için benim de gitmek istediğim bir ülkeydi. Bunun başlıca sebepleri arasında ülkenin bir öğrenci için ekonomik olarak çok uygun olması, Avrupa’daki konumu münasebetiyle diğer ülkelere gidişlerde kolaylık sağlaması yer alıyordu. Dezavantaj açısından ise ülkenin güz döneminde çok soğuk olduğu söyleniyordu. Fakat ben bulunduğum süreç içerisinde çok çetin kış şartları yaşamadım.

Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Üniversitelerde her yıl erasmus için sınav yapılıyordu. Ben İngilizcemi geliştirmek istediğim için bu tarz sınavlara da katılım sağlıyordum. İlk olarak ikinci sınıfta sınava girmiştim. Fakat ülke olarak Bulgaristan’ı kazandığım için o yıl gitmeyi düşünmedim. Daha sonra üçüncü sınıfta tekrardan sınava girdiğimde Polonya’ya gitmeye hak kazandım. Son sınıfa geçeceğim için tüm derslerim erasmusta sayılmayacaktı ve okulum bir dönem uzayacaktı. Bunu göze alarak gitmeye karar verdim ve açıkçası okulum bir dönem uzasa bile bu programa katılmam beni çok memnun etti.

Hangi dönemlerde Erasmusdan yararlandınız?

Ben 2019-2020 güz döneminde bu programa katıldım.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Akademik puanım: 3.10,  Dil sınavı puanım: 88  bu iki notun ortalaması alınarak bölümümüzde sınava katılanlar arasında sıralama yapılıyordu. Kontenjana göre ilk sıradakiler gönderiliyordu.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Vize başvurusunda bulunduktan sonra iki hafta içerisinde çıktı.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

Vize başvurusunu VFS Global aracılığıyla yaptım. İşlemlerin bu şekilde daha hızlı halledildiğini duymuştum ve başvurduktan sonra sıkıntısız bir şekilde kısa sürede vizem çıktı.

Hibeniz nasıl yattı?

Vize çıktıktan sonra okulun istediği diğer belgelerle birlikte okula teslim ettim. Ziraat bankasından Euro hesabı açtım ve okula hesap cüzdanını verdikten sonra hibeyi bu hesaba yatırdılar. İlk olarak gitmeden önce, verilecek olan hibe miktarının %80 ini yatırdılar. Daha sonra oradaki eğitimi sıkıntısız bir şekilde tamamlayıp döndüğümde geri kalan %20 lik kısmı da yatırdılar.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Güz döneminde gittiğim için yanıma kışlık kıyafetlerimi aldım. Onun dışında tarhana, sucuk, kaşar gibi yiyeceklerden götürdüm. Eğer domuz ürünlerini tüketmeyi tercih etmiyorsanız orada et konusunda sıkıntı yaşanıyor. Fakat diğer diğer ürünlerin temini konusunda çok büyük bir sıkıntı olmuyor.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Okulum hibeyi Ziraat Bankasına yatırdığı için Polonya’da bulunan Ziraat ile anlaşmalı olan Santander bankası kullandım. Tüm alışverişlerimi Ziraat kartımla yaptım ve ayrıca nakite ihtiyacım olduğunda ek ücret ödemeden Santander’den çekebiliyordum.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Erasmus sürecinde yurtta kalmayı tercih ettim. Çünkü bu süreç boyunca yeni arkadaşlarla tanışmak, konuşmak ve birlikte vakit geçirmek için en uygun olanı yurtlardı. Konaklama ücreti olarak aylık 400 zloty yani yaklaşık olarak 600 lira ödedim.

Erasmus yaptığınız şehirde ulaşım nasıldı?

Polonya’nın her yerinde genel olarak otobüsler ve trenler yaygın olarak kullanılıyordu ve telefondaki bir uygulamadan takip edildiğinde dakikası dakikasına durağa geliyordu. Bir yere gitmek istediğinizde zamanınızı rahat bir şekilde ayarlayabiliyordunuz.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Tam olarak sıkıntı olmasa da Polonya’nın dili olan Lehçe gerçekten zor bir dildi. Market alışverişlerimizde veya herhangi bir konuda birilerine danışmak istediğimizde iletişim problemi yaşanabiliyordu. Benim gözlemlerime göre Polonya’da İngilizceyi herkes konuşamıyordu diğer bazı Avrupa ülkelerinin aksine. İngilizce konuşarak pratik yapmak için en iyi yol erasmusa gelen yabancı öğrencilerle konuşmak ve bölümümüzdeki hocalarla irtibat halinde olmaktı. Ben domuz ürünlerini tercih etmediğim için yiyecek konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Fakat alternatif olarak sıklıkla sebze yemekleri yaptım.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Polonya’da kaldığım 5 aylık süreçte herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Halkının bize karşı tutumları çok iyiydi. Gece vakti yollar boş olmasına rağmen kırmızı ışık yandığında yolun karşısına geçememe durumuna uzun süre alışamamıştım. Okuldaki hocaların bilgili olması ve bize karşı iyi davranmaları beni etkilemişti.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Erasmus programı kapsamında derslere ağırlık vermek epey zordu. Onun yerine gezmek, yeni insanlarla tanışmak ve etkinliklere katılmak daha cazip geliyordu. Zaten hocalarda bu konuyu bildikleri için öğrencileri çok fazla zorlamadılar. Polonya’da aldığımız eğitimde, kendi okulumuzdakine benzer bir şekilde teorik derslerin yanında laboratuvar dersleri de veriliyordu. Hocalar alanlarında bilgili ve tecrübeli kişilerdi.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

Erasmus öğrencileriyle ilgilenen ve çeşitli faaliyetler düzenleyen gruplar vardı. Her hafta farklı etkinliklere katılma imkânımız oluyordu. Spor etkinlikleri, geziler, tanışma toplantıları vb. etkinlikler düzenleniyordu. Ayrıca yurtta tanıştığımız kişilerle geziler düzenliyorduk, farklı sosyal aktivitelere katılıyorduk.

Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde market arasında uygunluk bakımından bir kıyaslama yapabilirmisiniz?

Marketlerde bazı meyve ve sebzeler bir miktar pahalı olsa da genel anlamda bakıldığında fiyatlar çok uygundu. Kıyafet fiyatları bizimle kıyaslandığında biraz yüksekti. Fakat genel olarak her türlü harcamayı göz önüne alırsak bir öğrenci için çok ekonomik bir ülkeydi.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Erasmus boyunca Belçika(Leuven, Antwerp, Brüksel , Maasmechelen ), Amsterdam , Maastricht,  Paris, Stockholm, Prag, Budapeşte, Bratislava, Viyana, Berlin, Gdansk , Varşova ve Krakow şehirlerini gezme fırsatı buldum.

Gerçekleştirdiğiniz seyahatleri nasıl planladınız? Gerçekten de 1€ uçak bileti mevcut mu?

Dönem boyunca çok fazla ara tatil bulunmaktaydı. Bu tarihleri bildiğimiz için uçak biletlerine erkenden bakmaya başladık. İki hafta öncesinden bilet aldığımda genel olarak tüm uçak biletlerimi 40 zloty’e (60tl)  bulabiliyordum. Belçika’da akrabam olduğu için oraya iki defa gittim ve her seferinde gidiş dönüş biletlerini bu kadar uyguna bulabildim. Ayrıca Berlin’e giderken tek seferliğine otobüs kullanmayı tercih etmiştim. Başka bir seyahatimde de yurttaki arkadaşlarımla birlikte dört kişi olarak araç kiraladık ve birbirine yakın olan üç şehri (Viyana, Bratislava ve Budapeşte) arabayla gezdik. Bu bizim için ayrıca güzel bir deneyim olmuştu. Polonya’daki şehirleri gezmek istediğimizde ise şehirlerarasında en iyi ulaşım aracı olan trenleri kullanmayı tercih ettik. Gittiğimiz yerlerde genellikle hostellerde kaldık. Bir seferinde İsveç’e gideceğimiz tarih belliydi fakat kalacak yer ayarlamamıştık. Arkadaşım couchsurfing uygulamasından birisini bulduğunu söylediğinde bunun süper bir fikir olacağını düşündük. İsveç’te bizim ülkemize gelmiş ve insanımızı çok seven birinin evinde kalıp tanışma fırsatımız oldu. Bu da bizim unutamayacağımız anılarımız arasında yerini almıştı. Genel olarak bakıldığında bu seyahatler çok uyguna denk geldi. Avrupa’da başka bir ülkeye gitmek bir şehir değiştirmek kadar kolaydı.

Couchsurfing isveç
Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Benim en sevdiğim şehir Budapeşte idi. Bunun yanında Prag, Amsterdam ve Stockholm şehirlerini de çok sevdim.

Budapeşte
Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde hava durumu nasıldı?

Erasmus sürecinde beklenilenin aksine hava aşırı

soğuk olmadı. Gitmeden önce o bölgenin aşırı derecede soğuk olduğunu işitmiştik. Fakat bizim olduğumuz dönemde neredeyse kar bile yağmadı diyebiliriz.

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Evet oradayken Türkiye’ye özlem duydum özellikle de yemeklerimizi özlemiştim.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

İngilizce konuşma konusunda önemli bir katkı sağladı. İletişim kurmak için kendimizi konuşmaya zorlamalıydık bu da pratik açıdan büyük katkılar sağladı. Fakat İngilizce konuşulan bir ülkede okumak gibi bir etkisi yok. Yine kişinin kendi çabalamasına ve kendini ne kadar zorladığıyla alakalı.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Açıkçası benim için hibe yeterli oldu. Hibe dışında Türkiye’de harcadığım aylık miktarı ailem oraya gönderiyordu. Bu biraz değişkenlik gösteren bir konu aslında. Benim harcamalarımı genel olarak yurt parası, market alışverişleri ve gezi için harcanan para oluşturuyordu. Bu sebeple hibe benim için yeterli oluyordu hatta dönerken yanımda büyük miktarda paramda kalmıştı.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Farklı kültürlere sahip arkadaşlarla tanıştım ve yeni yerler gezerek farklı mimariler, farklı kültürler ve farklı yaşantılar gördüm. Bu benim unutamayacağım anılarımın oluşmasını sağladı.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Eğer gitme fırsatı yakalayan arkadaşlar olursa, olumsuzlukları hiç düşünmeden gitmelerini tavsiye ederim. Ben de başta dönemim uzayacak acaba gitmesem mi diye tereddütte kalmıştım. Fakat gittikten sonra süremi uzatıp bir sene kalmayı istedim. Farklı deneyimler kazanmak, dilde pratiği arttırmak, yeni arkadaşlar edinmek ve Avrupa’yı rahatça gezebilmek için kaçırılmayacak bir fırsat.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş