Polonya Czestochowa Erasmus Deneyimi

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhaba ismim Buse Nur Temel. Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 2019-2020 akademik yılında güz dönemi Erasmus + öğrenci değişim programı kapsamında Polonya, Czestochowa’da bulundum.

Erasmus programı sürecinde hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programından yararlandığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Erasmus+ programı sürecinde Polonya’da, Czestochowa University of Technology’ de eğitim gördüm. Tercih yapabilceğim ülkeler arasında eğitim dili İngilizce olan iki ülke vardı Polonya ve Litvanya. Polonya’nın Avrupa’da ki konumundan dolayı Polonya’yı tercih ettim.,

Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Hazırlıkta okurken Erasmus+ yapmayı düşünmüştüm. 1. Sınıfa geçtiğim zaman şansımı denemek için sınava girdim ve başarılı olunca gitmeye karar verdim. Sınavı kazanana kadar kesinlikle gitmek istiyorum gibi bir düşüncem yoktu.

Hangi dönemlerde Erasmusdan yararlandınız?

2019-2020 güz dönemi Erasmus’a gittim. Bahar dönemine de uzatmak istedim gerekli izinleri aldım ama corona virüs sebebiyle gidemedim.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Akademik ortalamam: 3.02 ,dil sınavı puanım: 68 ve erasmus ortalamam: 2.87 idi. Bölümüm10 kişi yolluyordu 10. kişi olarak gitmeye halk kazandım.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Ben vize başvurumu İzmir’de gerçekleştirdim ve yaklaşık 20 günde vize çıktı.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

Vize başvurumu İzmir VFS Global şubesinden yaptım.

Hibeniz nasıl yattı?

Vizem çıktıktan sonra Halk Bankası’ndan Euro hesabı açtım. Okula gidip sözleşme imzaladıktan sonra bir hafta içinde hibem hesabıma yatmıştı.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Yurt hakkında yeterli bilgim olmadığı için çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyaları yanımda götürdüm(giden herkesin en az bir tane götürmesini tavsiye ederim). Gidecek olanlara çok kıyafet götürmemelerini tavsiye ederim çünkü gerek gittikleri ülkeden gerekse gezdikleri ülkeden birçok kıyafet alacaklar ve dönüşte valiz sıkıntısı yaşayacaklardır. Ayrıca gitmeden ülkenin güncel iklimini iyi takip etmelerini öneririm çünkü Polonya Türkiye’ye oranla çok soğuk ve ilk hafta yurtlarda ısıtma sorunu da vardı ve çoğu arkadaşım grip olmuştuk.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Bazı arkadaşlarım Ziraat Bankası ATM kartını kullansa da (anlaşmalı banka BankPolski diye hatırlıyorum)ben TEB ATM kartını kullanmıştım. Sadece Polonya’da değil diğer ülkelerde de anlaşmalı bir çok şubesi vardı o nedenle TEB kartım ile para çekmek çok kolaydı komisyon da almıyordu.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Erasmus eğitimim boyunca okulun yurdunda kaldım. Çoğunlukla Erasmus öğrencilerini kaldığı bir yurttu. Benim kaldığım yıl aylık ücreti 310 PLN idi ayrıca ilk 310 PLN depozito alıyordu.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Ben Erasmus eğitimimi Polonya’nın Czestochowa şehrinde yaptım. Şehir de inglizce bilen insan sayısı çok değildi bu nedenle marketlerde falan iletişimde biraz sorun yaşadım. Ama onun dışında çok büyük bir problemim olmadı giderken ırkçılık ile ilgili şüphelerim vardı ama hiçbirini yaşamadım.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Negatif anlamda çok kötü bir etkisi olmadı, pozitif anlamda ise okulda ki öğretmenlerin Erasmus öğrencilerine karşı tutumu beni çok etkiledi. Son derece yardımsever ve sevecenlerdi.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Corona virüs sebebiyle döndüğümden beri daha ülkemde eğitim göremedim . Ama 1. sınıfta gördüğüm eğitim ile kıyaslamam gerekirse Polonya’da dersler pratik ve teorik olmak üzere ikiye ayrılıyordu yani bir dersin iki öğretmeni vardı. Teorik öğretmeni dersi tamamen teorik açıdan anlatırken, pratik öğretmeni daha çok soru çözme üzerine odaklanıyordu ve iki öğretmende kendi sınavını yapıyordu. Bölümüm de bazı derslerde bu ikiye bölme sistemi uygulansa da bu sistem tamamen teorikte kalıyor. Yani yine tek öğretmen oluyor ve ders tek öğretmen üzerinden bölünmeden gidiyor. Bence 2 farklı hocanın dersi anlatması çok daha verimli.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

Pazartesileri English Night adını verdiğimiz etkinliklerimiz oluyordu. Bir cafe de buluşup (tüm yurt davetli ve katılım oranı yüksek) oyunlar oynayıp sohbet ediyorduk. Ayrıca arkadaşlarımızla odalarımızda toplanıp kendimiz oyunlar oynuyorduk, birlikte gezilere gidiyorduk.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Budapeşte, Viyana, Prag, Krakow, Varşova, Gdansk, Katowice, Venedik, Floransa, Roma, Pisa, Paris, Lille, Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Brüksel, Berlin, Hamburg.

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Beni birçok şehir etkiledi bunlar arasından bir tanesini seçmek gerçekten zor ama ilk üçe indirgemem gerekirse Prag, Amsterdam ve Venedik.

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Gördüğüm tüm tabelalar Lehçe ya da gittiğim ülkelerin dilinde olduğu için en çok özlediğim şey markette ya da sokaklarda Türkçe tabelalar görüp Türkçe bir şeyler okuyabilmekti. Yemek açısından zaten birçok yerde Türk lokantası vardı.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Gittiğim ülkede değil de gittiğim şehirde ingilizce bilen insan sayısı azdı bu nedenler markette ya da yerel yerlerde iletişim zordu ama yurtta birçok milliyetten insanlar vardı bu nedenle dil yeteneğimin geliştiğini söyleyebilirim.

 Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Aylık giderim hiç sabit değildi her ay değişmekteydi. Ben hibemi tamamen gezilere ayırdım çünkü gezilerde Euro kullandığımız için hibe anca ona yetiyordu. Aylık harcamamın ise bir kısmını Türkiye’den aldığım krediden bir kısmını ise ailemden  sağladım.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Kültürel olarak kendimi daha dolu hissettim. Ayrıca çok güzel dostluklar kurduğum için  çok mutluydum.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Herkesin Erasmus yapmasını tavsiye ederim. Hem gezmek hem eğitim hem arkadaşlık açısından mükemmel bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal