Polonya Wrocław’da Erasmus Deneyimi

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben İrem Öztürken. Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman öğrencisiyim. 2019-2020 güz döneminde Polonya’da Erasmus+ öğrencisi olarak  Polonya’nın Wroclaw kentinde bulundum.

Erasmus programı sürecinde hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programı kapsamında eğitim aldığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Polonya’nın Wroclaw kentindeki Wroclaw University of Economics’de eğitim gördüm. Burayı seçmemin nedeni birincisi Polonya diğer Avrupa ülkelerine çok yakın ve rahatlıkla geçiş yapabileceğimi düşündüğüm için, ikincisi ise bir çok insanın gidip burada memnun kaldığını gördüm ve bu yüzden Polonyayı seçtim. Polonya dahil Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Hollanda ve Almanya’yı gezme fırsatı elde ettim.

Wroclaw
Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Liseden beri değişim Üniversiteye öğrencisi olmak hep aklımdaydı. Üniversitede ise hazırlıktayken başvuru yapılmıyordu bu yüzden hazırlık sınıfını geçtikten sonra birinci sınıfta başvuru yapıp ikinci sınıfta gitmek için sınava girmeye karar verdim.

Hangi dönemlerde Erasmus’dan yararlandınız?

2019-2020 güz döneminde Polonya’daydım.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Akademik puanım 3,29 dil puanım ise 68’di.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Vizem tam 20 gün sonra elime ulaştı.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

Vize başvurusunu aracı firma ile yapıyorsunuz ve ben de VFS Global ile başvurdum. Öncelikle randevu aldım ve bana söylenen gerekli belgeleri toparlayarak başvurdum.

Hibeniz nasıl yattı?

Okulumuzun anlaşmalı olduğu Halk Bankasından Euro hesabı açtırdım. Ardından Vizem çıktıktan sonra vize fotokobisi ve sağlık sigortası belgemle ofise gidip onaylatınca birkaç hafta içinde hibem yatmıştı.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Öncelikle ilk başta hastalanma ihtimaline karşı biraz ilaç ve vitamin götürmüştüm, ardından güz dönemi gittiğim için olabildiğince beni sıcak tutabilecek kıyafetler yanıma aldım. Çünkü Polonya ve diğer ülkeler kışın gerçekten çok soğuk oluyordu. Onun dışında yanıma yastık kılıfı ve çarşaf da almıştım. Geri kalanlar ise temel ihtiyaçlardı.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Ben hibemi Türk Ekonomi Bankası (TEB) hesabına aktardım çünkü TEB’in Polonyada anlaşmalı olduğu BNP Paribas Bankası vardı. Sorunsuz ve hiçbir ek ücret ödemeden para çekebildim. Onun dışında kartlı alışverişlerde tüm kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Yurtta kaldım. Benim gibi bir sürü Erasmus öğrencisi olduğu için daha çabuk kaynaştık ve güzel vakit geçirdik. Kaldığım yurda aylık 112 euro ödedim. Aynı zamanda girişte de bir  depozito ödemiştim.

Erasmus yaptığınız şehirde ulaşım nasıldı?

Şehir büyük olmasına karşın ulaşım çok çok kolaydı. Şehrin her yerine giden tramvay sistemleri var ve bunlar sık sık duraklardan geçiyor. Çok fazla beklemenize gerek bile yok.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Yabancı bir ortama girip alışmaya çalışmak ve anlaşmak ilk başta biraz zor gibi görünüyordu ama sonrasında göründüğü gibi zor olmadığını anladım.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Erasmus+ süreci boyunca ırkçılığa maruz kalmadım ve karşılaştığım insanlar gayet kibardı. Marketlerdeki, restauranttaki genç Polonya insanlarının rahatça İngilizce konuşup güler yüzlü olması beni biraz şaşırtmıştı. Ayrıca profesörlerin öğrencilere karşı nazik ve anlayışlı tutumu beni etkilemişti.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Ülkemdeki dersler teorik ve bireysel çalışma ağırlıklıyken, gittiğim ülkenin üniversitesinde daha çok uygulama ve grup projeleri hazırlama ağrılıklıydı. Aynı zamanda derslerde temel şeyler doğrudan aktarılıyor ve hemen ardından çeşitli makalelerden okuma yapılıyordu.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

İnsanları tanımak ve iletişim kurmak için sürekli olarak her gün çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Bir süre sonra kendi arkadaş ortamımız oluşuyordu. Ayrıca yurtta kendi kendimize eğlenip yakın olduğumuz arkadaşlarımızla gezilere çıkıyorduk.

Erasmus sürecinde bulunduğunuz ülkenin yöresel yemeklerini tattınız mı? Eğer tattıysanız yorumunuz nedir?

Hemen hemen herkesin tattığı, Polonya’nın en bilindik geleneksel yemeği Pierogi idi. Pierogi bir mantı çeşidi. Bizim mantıdan tek farkı daha büyük olması ve suda haşlama-kızartma ya da içine reçel koyup tatlı olarak da servis edilmesidir. Ben gayet beğendim ve sürekli olarak tüketiyordum.

Pierogi
Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde market arasında uygunluk bakımından bir kıyaslama yapabilirmisiniz?

Marketlerde sebze ve meyveler dışında çoğu şey uygun ve normal fiyatındaydı. Sebze ve meyve de aşırı pahalı değil normalin biraz üstüydü. Kozmetik ve kıyafet Türkiye ile aynı fiyatta. Sanırım popüler yabancı marka olduklarından kaynaklıydı.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Wroclaw, Poznan, Krakow, Prag, Viyana, Brüksel, Brugge, Asterdam ve Berlin’i gezdim.

Berlin
Gerçekleştirdiğiniz seyahatleri nasıl planladınız? Gerçekten de 1€ uçak bileti mevcut mu?

Seyahatları resmi tatillere ve haftasonlarıma göre ayarladım genellikle. İlk başta gitmek istediğim yeri sonrasında ulaşım-konaklama-gezme yerlerini belirledim. Biletler çok pahalı değil. Eğer düzenli takip edilirse çok çok ucuza bile bulunabilir.

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Bütün şehirleri çok sevdim ama en çok Prag ve Viyana’ya tekrar gitmek isterim.

Vikipedi Aziz Stefan Katedrali (Viyana)
Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde hava durumu nasıldı?

Polonya iklimi Türkiyeye göre biraz daha sert geçiyor. Wroclaw ise yağışlı-rüzgarlı ve bazı zamanlar aşırı aşırı soğuk havalara sahip.

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

En çok Türk yemeklerini ve bazı zamanlarda ise Türkiye’deki düzenli yaşamımı özledim.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Kesinlikle İngilizce’min çok geliştiğini söyleyebilirim.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Aylık gelirim sürekli değişiyordu ama sadece hibe yeterli olmuyordu. Bu yüzden Türkiyeden aldığım kredi ve bursları da kullanıyordum. Acil durumlarda ise ailemden istiyordum.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Kendimi biraz daha olgun ve bir şeyler yapma konusunda gelişmiş ve başarmış gibi hissettim. Aynı zamanda bazı şeylere bakış açım da değişti.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

İmkanı olan herkesin bu deneyimi gerçekleştirmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Farklı yerler görüp insanlar tanımak, aynı zamanda dil geliştirme açısından birebir yararlı olduğunu düşünüyorum.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →