Polonya’da İki Ayrı Erasmus Deneyimi-Radom ve Gdansk

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhabalar Ben Ege Özkeş Kayseri’de ikamet ediyorum. 22 yaşındayım. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisiyim. Seyahat etmeyi seven ve yenilikçi bir insan olduğumu düşünüyorum. Yeni yerler görüp , yeni tatlar tatmak istemişimdir her zaman. Farklı kültürlerin yaşantılarını görmek , farklı insanlarla tanışmak her zaman hayalim olmuştur.

Ne zaman Erasmus yapmaya karar verdiniz?

Açıkcası Erasmus programından yararlanma fikri aklımda hiç yoktu. Seyahat etmeyi yeni şeyler keşfetmeyi çok seven birisi olarak hiç düşünmemiştim . Fakat bir gün arkadaşım vesilesi ile okuldaki sınava girdim ve her şey o zaman başladı. O ilk sınavı geçince kendimde bir kıvılcım oluştu ve mülakat için çalışmaya başladım. Sonra asil olarak ismim açıklanınca gitmeye karar verdim.

Hangi dönemlerde erasmusdan yararlandınız?

2018 yılının bahar döneminde Erasmus programından yararlandım. 2019 yılının bahar döneminde ise erasmus programından tekrar yararlandım.

Erasmusa başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Genel ağırlıklı not ortalamam ( GANO) 100’lük sistem üzerinden 64-65 civarı idi şuanda 74. Dil sınavından ise 76 almıştım.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Vize işlemleri çok sancılı ve korkutucu geçti. Geldi gelecek gelmeyecek diye çok korktum fakat her iki seferde erasmus programından yararlandığım zaman vizeye başvurdukdan son 10-15 gün içinde elime geçti .

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

VFS Global’in Ankara şubesinden yaptım. İkisi için de internetten üyelik oluşturup uygun tarihe randevu aldım.

Hibeniz nasıl yattı?

Okulumuz hibeler konusunda hiç geciktirme yapmadı. Gitmemizden 10-15 gün önce açtırmış olduğumuz Euro hesabına hibem yattı.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Polonya gibi bir yere gittiğim için yanıma kışlık ne varsa götürdüm diyebilirim. Orası gerçekten çok soğuk olabiliyor. Bunların dışında oradaki insanlara  ikram etmek için Türk lokumu ve Türk kahvesi götürdüm. Orada kesinlikle pul biber bulamadığım için ikinci Erasmusum’da pul biber götürdüm. Acil durumlar için ilaç götürdüm. Orada tabak , bardak , çatal gibi şeylere para vermemek ve almakla uğraşmamak içinde bunları Türkiye’den Polonya’ya giderken yanımda aldım.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Polonya da iken komisyon almadığını ögrendiğim Santander Bank aracılığı ile para çektim. O günün kuru ne ise ona göre bakiyemden düşüyordu bu konuda hiç sıkıntı çekmedim.

Erasmus yağtığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ?Tercihinizin sebebi nedir?

İlk Erasmusumda yurt gibi bir otelde kaldım. Hep Türkler vardı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Tavsiye etmeme sebebim Türklerle dolu bir ortamda kalmayın. Bunun sebebi ise dil ve arkadaş edinmeden dolayı. Kendi kimliğinizde olmayan insanların bulunduğu ortamları tercih edin. Erasmus programından ikinci yararlandığımda ise ev kiraladım bunun sebebi ise ortak alanları kullanmayı sevmediğim içindi.

 Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

3 kişilik bir otel odasına 450 zloty ödemiştim aylık. İçerisinde 3 kişi için duş alma alanı ve lavabosu vardı.

ikinci Erasmusumda kalmış olduğum ev ise aylık 1500 zloty gibi bir ücret ödemiştim. İçerisinde internet , elektrik,su ve ısınmada mevcuttu.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Polonya’da İngilizce konuşma oranı çok düşük diyebilirim. İnsanlar ingilizce bilmiyor. Sadece genç kesimden bazıları biliyor. Özellikle bilet alırken çok zorluk çektim diyebilirim. Marketlerde insanlara bir şey soruyorsun anlamıyorlar malesef dil yönünden çok zayıf. Bunun dışında insanları çok ırkçı. Özellikle sizin Türk olduğunuzu öğrenince laf atmalar olabiliyor dikkatli olmak gerekiyor. Daha çok yaşlılar bu konuda sıkıntı yaratıyor. Gençler konusunda böyle bir problem hiç yaşamadım. Beslenme konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor bünyeniz zayıf düşebiliyor. Yani yemek yapma konusunda çok bilgili olmadığım için aynı şeyleri yedim durdum ve bünyeme pek iyi gelmedi. Türkiye’ye gelince çok kilo vermiş şekilde geldim. Metabolizmamım zayıflaması nedeniyle kolayca hasta olur oldum.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Ülke özlemi insanı cidden etkiliyor diyebilirim. Her ne kadar yurtdışı kulağa sempatik gelse de insan evini , ailesini, odasını özlüyor. Bunun dışında kalmış olduğum yurtta yabancı bir arkadaş ile Türk bir arkadaşımız kavga etmişti saçma sebeplerden ötürü. Polis falan gelmişti yurda arkadaşımızı sormuştu onun için çok korkmuştuk.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Açıkçası Erasmus için gitmiş olduğum üniversitelerin ikisinde de siz buraya gezmeye geldiniz dediler ve eğitime hiç ağırlık vermediler. Mecburiyetten haftalık üçer beşer konu başlığı anlattılar.

Erasmus sosyal ortamı nasıldı?

Ben bu konuda çok şanssızdım. İlk Erasmusumda Radom’da 40-50 tane türk bir yurtta kalmıştık. Türk arkadaşlarla yurt ortamında geçirmek elbette güzeldi. Fakat hiç yabancı arkadaşla tanışamadım bu konuda çok şanssızdım. Aynı şekilde ikinci erasmusumdada Türk bir arkadaşla Gdansk’da yalnız kalmıştık. 4-5 yabancı arkadaş dışında kimseyle tanışamadım.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Milano, Viyana, Munich, Prag,  Budapeşte,  Zurich, Varşova, Gdansk,  Radom, Oslo, Stockholm, Tromso, Porto, Madrid, Barcelona , Krakow , Kwidzyn, Bratislava, Lviv.

Prag-Çekya ,Lennon Duvarı
Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Kesinlikle Tromso maceramdı. İyi kide yapmışım dediğim bir seyahatti. Kuzey ışıklarını görmek için gitmiştim. Gitmeden önceki planı , orada bulunduğum günler her dakikası benim için mükemmeldi. Dünyanın bir ucuna kuzey ışıklarını görmek için gitmek mükemmel bir his.

Tromsø-Norveç’de Kutup Işıkları
Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Kesinlikle evet. İnsanın ülkesi gibisi de yok ama cidden. Hani oranın insanları bazen sizi ciddi anlamda yoruyor. Kendinizi güvende hissetmiyorsunuz. Her an bir şey olacak da ceza yiyecek gibi oluyorsunuz. Diyorsunuz canım ülkemde böyle bir şey olsa polis amca anlayışla karşılar beni diyorsunuz. Ama Polonya da öyle olmuyor.Bunların dışında en çok özlediğim şey kesinlikle yemekler. Gerçekten Türk yemekleri bir yana diğer yemekler bir yana. Sürekli aynı tür şeyler yemekden Türk yemeklerini özlememek elde bile değil.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Malesef hayır. Polonya da ingilizce çok ama çok az kullanılıyor. Genç kesimden insanlar biliyor. Şehir içinde iken bir bilgi almak için kime danışsanız dil bilmiyor. Polonya bu konuda çok sıkıntılı malesef.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu?Aylık  gideriniz ne kadardı?

Açıkçası aileme de çok yük olmak istemedim fakat ayda 500 TL olan KYK bursumu harcadım. Bir de ailemden 3 ay için totalde 3.000 TL kadar para almışımdır. Yani ayda toplam 1500 TL gibi bir ücret.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Tabi ki. Kendimi daha özgür daha kültürlü hissediyorum. Birçok konuda bakış açım değişti diyebilirim. Televizyonda bir seyahat programı gördüm mü kitlenip kalıyorum. Sürekli başka yerlere  gitmek için planlar içine giriyorum. Kendimi daha özgür ve eskisinden çok daha fazla özgüvene sahip hissediyorum.

Barcelona-İspanya,Park Guell
Erasmusa gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Kesinlikle parayı dert etmeden gezebildikleri kadar yer gezmelerini tavsiye ediyorum. Borç bulsunlar bir yerleri gezsinler çünkü Erasmus’dayken 200 TL  gezilebilecek bir yer Türkiye’den hadi gideyim desen minimum 2-3 bin lira. O yüzden sadece gezin , arkadaşlar edinin ve ülkelerin kültürlerini tanıyın. Yemeklerini tadın. Yapabiliyorsanız Erasmus sürecini uzatın çünkü bu fırsat bir daha elinize geçmiyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 

One Comment on “Polonya’da İki Ayrı Erasmus Deneyimi-Radom ve Gdansk”

  1. Erasmus hakkında bilgi almak isteyen , kafasında soru işareti olan arkadaşlar ”egeozkes@gmail.com” isimli mail adresime mail atıp benimle irtibata geçebilirler.

Comments are closed.