Portekiz Coimbra’da Erasmus Deneyimi

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Öncelikle merhaba! Ben Neslihan ALTAŞ. 14 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da doğdum. Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum.Umarım yarım dönem içinde Endüstri Mühendisliği bölümü yan dal programın mezun olacağım.Hayatımı her Erasmus öğrencisi gibi Erasmus öncesi(E.Ö) ve Erasmus sonrası(E.S) olarak tanımlıyorum.Umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Keyifli okumalar.

Ne zaman Erasmus yapmaya karar verdiniz?

Bu soruya kesin olarak şu tarihte karar verdim diyebilmek çok zor ama lisede iken kısa süreli bir değişim programına katılma fırsatım olmuştu herşey onunla başladı diyebilirim. Çevremde Erasmus değişim programından yararlanan arkadaşlarımın etkisinin büyük olduğu da kesin kısacası Erasmus yapmak benim için hayaldi ve gerçek oldu.

Hangi dönemlerde erasmusdan yararlandınız?

2017 – 2018 güz ve bahar dönemlerinde Erasmus programından yararlandım.

Erasmusa başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Akademik puanım 2.8 ,dil puanım 68 idi. Bu soruda şunu belirmek isterim dil puanı benden yüksek olan birçok kişi vardı ama sıralamada akademik ve dil puanının yüzdeleri alınıyor bu sebeple akademik puan önemli ve şansınızın yüksek olmasını sağlıyor.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Konsolosluğa belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim ettiğiniz zaman 20 iş günü belki daha kısa sürede. Vize ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım şanslıydım diyebilirim ama çevremde sorun yaşayan birçok kişi oldu. Vizesi geç çıktığı için Erasmus’a geç başlayanlar bu sebeple iyi araştırması gerekiyor.

 

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız? Hibeniz nasıl yattı? Giderken Yanınızda neler götürdünüz?

Portekiz Konsolosluğuna belgelerimi elden teslim ederek başvuru yaptım. Belgeleriniz tam olduktan sonra başvuru kısmı 5 dakika sürüyor ancak konsolosluğun istediği belgeleri toplamak 1 ayınızı alıyor. Ek bilgi olarak söylemekte fayda var Portekiz Konsolosluğu Erasmus öğrencileri için posta yolu ile başvuru kabul ediyordu.

Vizeniz çıktıktan sonra Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü ile hibe anlaşma yapmanız gerekiyor. Anlaşma yaptıktan sonra hibeniz yatıyor. Hibem ben Erasmus için Portekiz’e gittikten sonra yatırıldı. Parayı çekebilmesi için babama vekalet bırakmıştım yoksa paranızı bankadan siz olmadan çekemiyorsunuz. Siz yokken yerinize resmi işlemleri yapacak birisi için vekalet bırakabilirsiniz.

Orada tanıştığım yabancılara vermek için birkaç küçük hediye (nazar boncuğu, kart postal gibi), Türk lokumu , ilaç(bu önemli çünkü çok işime yaradı orada ne kadar sigortalıda olsanız ilaç götürmekte fayda var) bunların dışında kıyafet, ayakkabı  vb.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Gitmeden önce bu durumu oldukça araştırmıştım her ülkeye göre bankaların avantajları değişiyor. Portekiz için gitmeden önce Turkish Bank ve Fibabank’tan hesap açtırmıştım ancak hiç ihtiyacım olmadı. Uyguladığım yöntem ise şöyleydi giderken yanınızda bir miktar para götürdüm ve bir Portekiz bankasından (BPI) (öğrenci belgesi ya da kabul mektubunuz , Türkiye’deki adresinizi gösteren bir belge ile) hesap açtırdım ve tüm paramı bankaya yatırdım ki bence en kayıpsız yöntem bu çünkü paranızı ₺ ‘den € ‘ya çevirmeniz gerekiyor. Hibem ben gittikten sonra yattığı için beni ziyarete gelen yakın bir arkadaşım paramı getirmişti.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

 Evde kaldım. Coimbra öğrenci şehri olduğu için ev konusunda imkan ve seçenek fazla. Yurt herkese çıkmıyor diye ilk seçeneğim olmadı ancak uğraşırsanız yerleşebilirsiniz tabi ki eve göre daha ucuz. Ama önerim kalabalık bir evde kalmanız gerçek arkadaşlar edinmenizi sağlayacaktır. Ücretler eve, konuma göre değişiyor. Genel olarak 180-250 € arası diyebiliriz.

Portekiz Coimbra’da kaldığım evde İtalyan mutfağından yemekleri yediğimiz gece

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Başlarda dil konusunda biraz sorun yaşadım. Anlamakta ve anlaşmakta zorlanıyordum ama farklı milletlerden insanlar ile konuştukça her aksana alışıyorsunuz sonrasında çok büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Ders dilinin portekizce olması ile ilgili birkaç sorun olmuştu bu sebeple ders değişikliği yapmak durumunda kaldım. Çektiğiniz her ne sıkıntı olursa olsun Erasmus’un anlamı zoru başarmayı öğrenmek ve döndüğünüzde sıkıntıları değil güzel anılarınızı hatırlıyorsunuz.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Başlarda anlaşamamak beni etkiledi ama dediğim gibi bir süre sonra alışıyorsunuz.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Orada teknik öğrenimin yanında pratik öğrenim şansınız daha yüksek.Labrotuvar kullanımı ve proje ödevleri daha fazla.Üniversite öğrencilerinin birçok geleneği var ve yüzyıllardır bunu devam ettiriyorlar(Queima das Fitas). En etkilendiğim ise üniversitenin sanatsal ve kültürel etkinliklere önem vermesi bir binada ders çalışıp , tiyatro yapıp , halk oyunlarına katılıp daha sonra arkadaşlarınız ile oturup birşeyler içerek sosyalleşebileceğiniz bir ortamı bulabiliyorsunuz. Tek eksik kısmı bizim gibi fakülteler bir kampüste değildi yani üniversite ortamını hissedemiyorsunuz her fakülte ayrı bir yerleşkede bulunuyordu.

Erasmus sosyal ortamı nasıldı?

Her Erasmus’a giden öğrencinin kişiliği farklıdır ama Coimbra’da her kişiliğe ve isteğe göre sosyal ortam bulabilirsiniz. Sosyalleşmek için bazen evden çıkmama bile gerek kalmıyordu çünkü 17 kişilik bir  evde kalıyordum ve bu sayede sosyallik direk sizin ayağına gelebiliyor. Öğrenci şehri olmasından dolayı kültür ve sanat etkinlikleri çok fazla Türkiye’de izleme veya dinleme fırsatı bulamayacağım birçok etkinliğe ücretli ve ücretsiz katıldım.

Coimbra Montego Nehri Manzarası

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Erasmus boyunca Portekiz, İspanya , Fransa , Hollanda, Belçika, İtalya, Portekiz’in adaları Azores ve Madeira’yı gezme fırsatım oldu.

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Gezdiğim yerlerin hepsi beni etkiledi aslında ama en derinden etkileyen iki yer var. Şehir olarak Sevilla diyebilirim çünkü festival zamanı (Feria de Abril) gitmiştik. Festival zamanı Sevilla’nın büyüsüne kapılmamak elde değil ve diğe yer doğayı aşığı bir insan olarak  Madeira  Adası en özel yerlerden birisi benim için çünkü okyanus mavisi ve doğanın yeşil görmeye doyamamıştım.

Sevilla festival alanına girerken sizi karşılayan ampüller ile aydınlatılmış kapı
Madeira Pico do Arieiro’dan Pico Ruivo’ya bulutların üstünden yürürken

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Tabi ki ailemi , arkadaşlarım ve orada bulunmayan pişirmenin kolay olmadığı yemeklerimizi özlemiştim. Öyle bir durum ki Portekiz’de iken Türkiye’yi Türkiye’de iken Portekiz’i özlüyorsunuz.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Evet ingilizcemin gelişmesinde büyük katkısı oldu. Okulun verdiği kurs ile temel seviyede Portekizce öğrendim.Portekizce temeli ile İspanyolcaya başladım aynı dil ailesinden geldikleri için anlamak ve öğrenmek daha kolay.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu?Aylık  gideriniz ne kadardı?

Evet oldu aylık hibem 400 € idi 200-300€ ‘ya yakın üstüne kendim koyuyordum.Aylık olarak değişiyordu açıkçası net olarak şu kadar diyemem harcamanıza göre değişir.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Tabi ki evet birçok konuda düşüncelerimin değiştiğini ve kendimi biraz daha tanıdığımı düşünüyorum çünkü Erasmus size kendinizi iyi ve kötü her yönden keşfetme fırsatı veriyor.

Erasmusa gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Hayatlarının en güzel dönemini yaşayacakları büyük bir tecrübe onları bekliyor. Her anınızı dolu dolu yaşamaya çalışın Erasmus’u sadece eğlence ve gezme olarak düşünmeyin çünkü değil. Güzel arkadaşlıklar edinin ve arkadaşlıklarınıza sahip çıkın. Kalabalık bir evde kalın bu sizin daha sosyal olmanızı sağlayacaktır yanlız kalmak isterseniz kapısını kapatabiliceğin bir odanız olsun tabi ki ama mutfağa gittiğinizde size her dilden Günaydın diyebilecek insanlar ile birlikte yaşamayı öğrenin.

https://komhedos.com/evs-agh-nedir-polonya-wroclawda-evs/
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Normal