PROTEUS-1

Proteus programı, İsis (şema çizim) ve Ares (baskı devre çizimi) olmak üzere iki programdan oluşmaktadır. İsis’te elektronik devre çizim işlemi gerçekleştirilirken, bunun yanında devrenin analizi de yapılabilmektedir. İsis’te çizilmiş olan bir devrenin, Ares’e aktarılmak suretiyle otomatik olarak baskı devre çizimi gerçekleştirilir.

İSİS PROGRAM KULLANIMI : İsis ilk açılışta Şekil A-1’ deki  çalışma ekranı karşımıza gelir. İsis’te yeni bir şema çizmek ve eleman paket yapılarını toplu olarak görmek için Şekil A-2’ de gösterildiği gibi P butonuna basılmalıdır.

isis1

isis1

P butonuna basılmak suretiyle açılan pencereden kullanacağımız eleman üzerine gelinerek mouse çift tıklanmak suretiyle o elemanın ismi devices (aygıtlar) bölümünde görüntülenir. Bu işlem devre şemasında kullanılacak olan tüm elemanlar için tekrarlanır bu pencere kapatılarak çalışma ekranı menüsüne geçilir. Eğer eleman ismi biliniyorsa klavyeden P tuşuna basmak suretiyle Şekil A–3’ te görüldüğü gibi istenilen eleman veya elemanların ismi yazılarak çalışmalarda kullanılmak üzere listeye eklenebilir.         isis2

isis3

Bu işlemler sonunda şema çizimine geçelim ismi görülen eleman, farenin sol tuşuyla seçildikten sonra çizeceğimiz şemaya göre çevirme veya tersleme işlemlerinin ardından sol üst köşede eleman yapısına göre eleman devre şemasında kullanılacak olan elemanlar çalışma ekranına ( Şekil A-4’ teki gibi ) sürüklenerek aktarılır. Ayrıca mouse çalışma ekranında iken her sol tuş tıklanmasında son seçilen elemanı çalışma ekranına alabiliriz.

isis4

Bu işlem tüm elemanlar için teker teker uygulandıktan sonra bu elemanlar arasındaki bağlantı işlemi ise (Şekil-A5) bağlantı kurulacak elamanın ayağı üzerine mouse getirilir bu durumda eleman ayağında X işareti belirir. Bu işaret belirdikten sonra farenin sol tuşu tıklanarak (sol tuş tıklandıktan sonra birleştirilecek yere gidene kadar bırakılmamalıdır.) birleştirilecek olan diğer elemanın ayak bağlantısında X işareti görülmesiyle sol tuş bırakılır. Böylece bu iki nokta arasında bağlantı yapılmış olacaktır.

isis5

isis6

Buraya kadar yapmış olduğumuz devrenin analizi ve çizilme işlemidir. Devrenin

çizilme ve analiz aşamalarından sonra bu devrenin baskı devresinin çizimi PROTEUS 2 başlıklı yazımızda bahsedeceğiz.

                                                                             Emre SERT  

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal