Proteus Kullanımı-2

Daha önceki yazımızda devrenin çizilmesi ve analiz işlemleri aşamalarını ele almıştık. Bu aşamalardan sonra çizmiş olduğumuz devrenin baskı devre çizimini inceleyeceğiz.

Devremizi çizdikten sonra Isis programının menü kısa yolunda bulunan ARES butonuna basılmak suretiyle Ares programına devrenin şeması aktarılır. Baskı devre aktarım aşamasında kaynaklar, giriş ve çıkışlar CONN-Hx ( burada x yerine 2 4 6 vs gibi sayılar gelecek bu sayılar klemens sayısını verir) olarak tanımlanmış olan klemens bağlantıları için ufak bir değişikliğe tabi tutulur. Bu değişiklik Şekil A-8’de verilmiştir.

proteuskullanımı_2_1

Bu işlem sonunda Ares ikonuna basılacak veya Tools menüsünden Netlist to Ares (Ctrl-A) ile Ares programı açılır. Ares bize bazı elemanlar için kılıf yapısı soracaktır. Bu elemanlara uygun kılıf kullanıcı tarafından belirtilir.

proteuskullanımı_2_2

proteuskullanımı_2_3

Bu aşamadan sonra fare; çalışma ekranında farklı noktaları tıklamak suretiyle elemanlar çalışma ekranına alınabilir veya kart boyutu belirledikten sonra Tools menüsündeki auto placer ( otomatik yerleştir) ya da kısa yol tuşuyla otomatik eleman yerleşimi sağlanır. Bu aşamadan sonra eleman farenin sağ tuşuyla seçilip (bırakılmadan) sürüklenmek suretiyle istenilen başka bir yere taşınır. Bu işlem şekil A-11’de verilmiştir.

proteuskullanımı_2_4

Bu işlem sonunda elemanların birbirleri arasındaki yolların çizim aşamasına geçilir. Otomatik çizim menüsü kısa yolu tıklanarak veya Tools menüsünden Auto Router seçilerek çizdirme işlemine başlanır. Bu işlem sonunda bir menü ekranı gelecektir. Şekil A-12’deki baskı devre çizim yönetim menüsünden edit strategies seçilerek (Şekil A-13) baskı devre özellikleri baskı kat sayısı vb. birçok özellik ayarlanabilir.

proteuskullanımı_2_5

proteuskullanımı_2_6  Şekil A-13’deki menüde pad pad, pad yol vb. birbirleri arasındaki uzaklıklarının minumun seviyeleri ayarlanabilir. Bu işlemler sonunda bu seçenek onaylandıktan sonra Şekil A-12’deki menü gelir ve bu menüde de okeylendikten sonra otomatik çizim başlar. Eğer çizim tam olmazsa Şekil A-14’deki ekran görüntülenir. Bu ekranda okey dedikten sonra yeşil çizgilerle birleşmeyen ayaklar varsa bunları belirtir bu noktadan sonra kullanıcı müdahale ederek çizilemeyen yollara atlama koyarak baskı devreyi tamamlamış olur.

proteuskullanımı_2_7

proteuskullanımı_2_8

Şekil A-15’te görüldüğü gibi baskı devre yolları mavi ile gösterilmiş yapılamayan bağlantılar yeşil ince çizgilerle gösterilmiştir.

proteuskullanımı_2_9

Şekil A-16’da baskı devrenin tamamlanmış hali görülmektedir. Bu çizimin çıktısını alıp kâğıt üzerine bastıracak olursak, Output menüsündeki print seçildikten sonra Şekil A-17’deki pencere görüntülenir bu pencereden yazdırma seçenekleri seçilerek yazıcıdan çıktı alınabilir.

proteuskullanımı_2_10

proteuskullanımı_2_11

Şekil A-17’deki baskı devre yazıcıdan çıktı alınabilir. Eleman yerleşimleri verilmiştir. Ayrıca output menüsünden export bitmap seçeneği ile istenilen yere baskı devre veya yerleşimi resim olarak alınabilir.

Emre SERT

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal