Render Nedir?

Bu yazımda sizlere Render hakkında bilgi vereceğim.Render’a,kısaca katı modele gerçeksi görünüm vermek diyebiliriz.Günümüzde bir ürünün pazarlanması için görünüm çok önemlidir.Makina mühendisleri,Endüstriyel Tasarımcılar ve mimarlar tasarımlarını render yaparak projenin ciddiyetini artırabilir.Render işlemi için işlemi yapan bilgisayarınızın ram’i ve ekran kartı iyi olmalıdır.Bilgisayarınızın donanımı ne kadar iyi olursa o kadar kısa sürede render’ı tamamlarsınız.Ne olacak sanki 1-2 dk geç olsun demeyin çünkü saatler sürebilir.Projenin karmaşıklığı bu süreyi dahada uzatmaktadır.Aşağıdaki resimde sadece render işlemi gerçekleştirmek için kullanılan yüksek perfonmanslı bilgisayar görülmektedir.

render_1

Autodesk Maya programında 25 sn yüksek kaliteli animasyonun renderı sıradan bilgisayarda  1-2 saat’i bulabilmektedir. ‘Grabcad’de düzenlenen ısı kontrol cihazı dış kasa tasarımı yarışması için yaptığım tasarımımın render’lı ve render’sız halini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

render_2

Yukarıdaki tasarım Solidwork’te çizildi ve solidwork’ün içerisindeki Photoview 360 plug-in’i ile render yapıldı.Solidworks’de çizilen tasarım sadece solidworks’de render yapılacak diye birşey yok.’Keyshot’ programıylada projenize Render yapabilirsiniz.Bu yazıda solidworks’de nasıl çizim yapılacak anlatılmayacaktır.Sitede ‘solidworks ile katı modelleme’ yazı dizisini inceleyerek katı model nasıl oluşturulur öğrenebilirsiniz.

Solidworks’de çizdiğim ve sonra solidworks’de render yaptığım masa.

render_3

SOLİDWORKS İLE RENDER YAPMAK

render_4

render_5

render_6

render_7

render_8

render_9

 Sidar ATABEY

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →