Resettable PTC Fuse – Kısa Devre Koruma

Otomotivde güç devresinde bulunan korumalar araç güvenliği için en önemli husulardan biridir.Önceki yazıların devamı olan bu yazıda tasarlanan devrede kısa devre koruma için alınacak tedbirden bahsedilecektir.

Pasif elektronik komponent olan PTC (Positive Temperature Coefficient)seri bağlı bulunduğu devrede aşırı akım çekimi durumunda artan sıcaklığı ile birlikte direnci düşükden, yükseğe artış gösteren bir komponentdir. Gerald Pearson tarafından 1939 yılında Bell Laboratuvarında geliştirilmiştir. Direnç değişim durumuna terminolojide “tripping” denir. Otomotivde kısa devre durumunun gözüktüğü durumlardan biri kablo grubunda (Cable harness) kabloların temas etmesi veya konnektörlerin pinoutlarının birbiriyle temas etmesi durumunda ortaya çıkabilmektedir.

PTC Sıcaklık-Direnç grafiği

Klasik otomotiv sektörüne kullanılan bıçaklı sigortaların aksine, PTC resetlenebilir sigorta tipidir.Kısa devre durumu ortadan kalması durumunda PTC oda sıcaklığındaki düşük direncine dönerek devrenin çalışması devam eder. Dezavantajı ise devre sızıntı akımı olmaktadır.Ayrıca bıçaklı sigortanın maksimum çalışma voltajı oranı ,PTC nin 10 katı seviyelerine çıkabilmektedir.

PTC’nin kullanılacağı devre için dikkat edileceği parametreler aşağıdaki gibidir.

  • Normal operating current – Ihold= Devrenin tam yükte iken çekilen akımın 135% değerinde normal çalışma akımına sahip bir PTC seçilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, tam yükte çekilen akımı 800ma olan bir devre için seçilen PTC’nin 1A olması gerekmektedir.
  • Maximum circuitvoltage – Vmax=PTC’nin maksimum devre voltajı, devrenin çalışma voltajından yüksek bir değer olmalıdır.
PTC’nin standartlara göre sembolü

 

Otomotiv Ters Voltaj Koruma (Reverse Voltage Protection)

Otomotiv Geçici Gerilim Koruma (Transient Voltage Protection)

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →