Siegen Üniversitesi’nde Erasmus Deneyimi – Almanya

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhaba, Ben Gebze Teknik Üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğrencisi Ezgi Saydam. 21 yaşındayım. Gezmeyi, yeni yerler görmeyi ve farklı kültürler tanımayı çok seviyorum. Hem gezmek hem de akademik olarak kendime bir şeyler katmak her zaman beni tatmin etmiştir. Umarım bu yazım Erasmus düşünen arkadaşlar için yararlı olur.

Erasmus programı için hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programından yararlandığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Erasmus programımı Almanya’da Siegen Üniversitesi‘nde yaptım. Ülke tercihimde bölümümün etkisi oldu. Okulumun Almanya’da anlaşması olduğu tek üniversite burasıydı.

Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Üniversitemin Erasmusa öğrenci gönderme oranı gerçekten çok yüksek. Hazırlık okurken bu duyumu aldığımdan beri sınavlarına girerek şansımı denemek istemiştim. Zaten farklı bir ülkede 6 ay yaşama fikri beni çok heyecanlandırıyordu, kendime katacağım çok şey olacağını biliyordum bunlar kararımda çok etkili oldu.

Hangi dönemlerde Erasmusdan yararlandınız?

2.sınıfta yani 2019 bahar döneminde yararlandım.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Erasmus sınavına birinci sınıfın ilk döneminden sonra girdim, Genel ortalamam 3,22; Dil puanım 66,75.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Belgelerim eksiksiz olduğu için vizem yaklaşık 1 hafta içinde elime ulaşmıştı.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

iDATA şirketini arayarak sadece konsolosluktan randevu aldım, zaten randevu bilgileri ile beraber gerekli belgeler listesi de yollandı. Listedeki bütün belgeleri eksiksiz bir şekilde aynı zamanda internetten batığım daha önce vize almış kişilerin belge listelerindeki belgeleri de mutlaka yanımda bulundurdum.

Hibeniz nasıl yattı?

Gitmeden önce Almanya’da komisyonsuz para çekebilmek için CepteTeb hesabı açtırmıştım. Hibemin de o hesaba yatmasını istedim. Hiçbir sorun yaşamadım.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

İlk günler alışma süreci ile afallayacağımı düşünerek yanımda bisküvi tarzı yiyecek bir şeyler almıştım, iyi ki de almışım. Almanya soğuk olduğu için yanıma hem kalın hem yazlık kıyafetler aldım, mutlaka gideceğiniz yerin iklimine uygun kıyafetler götürün. Nevresim takımı ve ilaç yanıma aldığım en önemli şeylerdendi.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

CepteTeb kullandığım için onun anlaşması bankası olan Deutsche Bank’dan komisyonsuz olarak para çekimi yaptım.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Yurtta kaldım, benden önce giden arkadaşlarımın tavsiyelerine uyarak bu kararı verdim. Ben de yurdun en mantıklı seçenek olduğuna inanıyorum, tv-radyo vergisini daha çok kişi paylaşarak daha az ödemek ve ortak alanlar sayesinde daha çabuk sosyalleşmek gibi avantajları var. Ev bulma sürecinin daha yorucu ve sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Benim kaldığım yurdun ücreti aylık 215 euro, yurt ücretleri genel olarak 215-240 euro arasında değişiyordu. İlk başvuru da önce 10 euroluk bir ücret istendi, boş oda buluduktan sonra kesinleştirmek için 430 euro ücret depozito ve ilk ayın ücretinin peşin olarak yollanmasını istediler.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

İlk gittiğim 3 gün ailemden ve arkadaşlarımdan uzaklaşmış olmak beni psikolojik olarak etkilemişti ancak oryantasyon haftasının başlaması ve diğer Erasmus öğrencileri ile tanışmamla birlikte kendimi çok daha iyi hissettim.  Yaşadığım en büyük problem bölüm derslerimde ders dilinin Almanca olması ve bölümümün tam karşılığının bulunmamasıydı. İki üniversitenin de anlayışı ve yardımları ile bu sorunların kısmen üstesinden gelebildim. Diğer bir sıkıntılı nokta ise evrak işleri çünkü bu evrakları ben hazırladım bitti olmuyor. Her evrakta en az 3 farklı kişinin imzası gerekli, o insanlarda yoğun akademisyenler oluyor ve o imza bekleme sürecinde çok fazla hatırlatma yapmanız gerekebiliyor.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Beni en çok etkileyen dönüş anıydı çünkü tek başıma neler yapabileceğimi görmüştüm ve artık orada da alıştığım bir hayatım vardı. Dönüş Araf gibiydi, bir yandan 7 aydır görmediğim ailemin ve arkadaşlarımın özlemi diğer yandaysa orada sıfırdan  kurduğum hayatı sonlandırıyor olmanın hüznü.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Gittiğim üniversite kendi üniversitemden daha küçük olmasına ve biyoloji öğretmenliği bölümü olmasına rağmen Laboratuvar dersleri öğrenciler için çok daha yararlı geçiyordu. Vize yoktu, bazı dersler %50 ödeve %50 sınava bazıları ise sadece final notuna bağlıydı. Bence bu durum Erasmus öğrencileri için avantajlı.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

Gittiğim üniversitenin küçüktü bu yüzden 20-30 civarı Erasmus öğrencisi vardı. İlk başlarda bu kötü gibi dursa da çok daha hızlı kaynaşmamızı sağladı. Birlikte seyahat planları, eğlence planları vs. çok rahatlıkla yapılıyordu. Haftanın yarısını genelde beraber geçiriyorduk. Yurtların alt katlarında barlar vardı, buralarda yurtların öğrenci konseylerinin düzenlediği konseptli partiler oluyordu. Ayrıca çeşitli ESN etkinlikleri de oluyordu, bunlarda sosyalleşmeme katkı sağladı.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Paris, Amsterdam, Brugge, Brüksel, Köln, Bonn, Hamburg, Düsseldorf, Prag, Aachen, Frankfurt

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Her şehrin kendine has insanı etkileyen yanları olduğunu düşünüyorum zaten bu yüzden gezmeyi çok seviyorum illa içlerinden birini seçecek olsaydım Brugge derdim, umarım orayı tekrar ziyaret edebilirim.

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Erasmus öğrencileri içinde en geç dönenlerden biriydim. Arkadaşlarımın çoğu döndükten sonra kendimi büyük bir boşlukta hissettim, o zaman aileme ve arkadaşlarıma karşı daha çok özlem duymaya başladım. Almanya’da Türk popülasyonu çok fazla bu sebeple Türk marketleri de çok fazla, özlem duyduğum şeylere ulaşmam çok kolay oldu.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Evet ordayken üniversitenin dil kursuna gittim ve günlük hayatta da basit cümleler olabildiğince Almanca konuşmak için çabaladım.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Evet, hibenin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Zaten Almanya vize sürecinde aylık 720 euro gelir göstermenizi talep ediyor.  Aylık giderim kira ile beraber 600 euro civarıydı.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Özgüvenim çok yükseldi ayrıca önceden kafama taktığım birçok şeyi artık takmamaya başladığımı fark ettim. Kendimi akademik olarak da gelişmiş hissediyorum.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Keşke gitseydim dememek için hak kazanan herkesin denemesi gereken bir macera olduğunu düşünüyorum. Gidecek arkadaşlara en büyük tavsiyem her şeyi detaylıca araştırmaları, ne kadar çok bilgi sahibi olurlarsa ve geçmiş tecrübeleri dinlerlerse o kadar az hata yaparsınız.

“Korkularınızı yenin ve bu maceraya atılın !”
Eklemek istediğiniz farklı bir nokta bulunmakta mıdır?

Şimdi dönüp baktığımda acısıyla tatlısıyla iyi ki gitmişim diyorum. Döndükten belirli bir süre sonra anlıyorsunuz orayı ne kadar da özlediğinizi ve oraya ne kadar alıştığınızı. Ne kadar yoğunluktan fırsat bulamasam da benim de bir gezdiğim yerleri anlattığım, ilerde de fırsat buldukça bölümümle alakalı şeyler yazmayı düşündüğüm bir bloğum var belki ziyaret etmek istersiniz

Ezgi SAYDAM’ın Blogu için tıklayınız

Once Erasmus, Always Erasmus!

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş