Smith Abağı

Smith abağı(Smith Chart) karmaşık empedans ve iletim hat problemlerinin olduğu mikradalga elektroniğinde kullanılıyor.Bell Laboratuarı’ndan  Philip H.Smith tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak ‘İletim Hattı Hesap Cetveli’ başlıklı bilimsel makalede anlatılmıştır.RF tasarımcılar için kullanışlı araçtır.

Phillip Hagar Smith
Phillip Hagar Smith

Phillip Hagar Smith; 29 nisan 1905 yılında Lexington,Massachusetts’de doğdu.Elektrik Elektronik lisans derecesini Tufts Üniversitesinden aldı.1928 yılında teknik personel olarak  Bell telefon laboratuvarı’ndaki Radio araştırma depertmanına girdi.1929 yılında kısa dalgayla Avrupa ve Güney Amerika arasında iletişimi sağlayacak olan anten sistemi üzerinde çalıştı.Geliştridiği abak 1939 yılında Electronics dergisinde yayınlandı.1987 yılında hayatı kaybetti.

Örnek smith abağı uygulaması
Örnek smith abağı uygulaması

Smith abağı üzerinde yapılan işlem
Smith abağı üzerinde yapılan işlemler

 


 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →

One Comment on “Smith Abağı”

  1. Paylasimlar guzel olunca her zaman insanin okuma sevkide artiyor.bana su an bu sevki verdiniz.yayinlariniz devam ettikce bende burda olucam.saglicakla.

Comments are closed.