Solaris Güneş Arabası

Solaris Güneş Enerjili Araba Projesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bünyesinde 2003 yılının aralık ayında faaliyetine başlamıştır. Projenin sonucu olarak 2005 yılında Türkiye’nin ilk Güneş enerjisiyle çalışan aracı olan Solaris-1 üretilmiş ve bu araçla TÜBİTAK tarafından düzenlenen Formula G (Formula Güneş) isimli yarışa katılım gösterilmiştir. 2006 yılında Solaris-2 isimli araç üretilmiş ve Formula-G yarışlarında Solaris-2ve Solaris-1 ile yarı finalde birincilik ve ikincilik dereceleri alınmıştır. 2008 yılında Yunanistan’da düzenlenen “Sun Life Solar Car Design Contest” isimli tasarım yarışmasından Solaris-2 isimli araçla tasarım ödülü kazanılmış ve uluslararası bir yarışmada ödül kazanan ilk Türk ekibi olma başarısı gösterilmiştir. 2010 yılında Smyrna isimli Güneş enerjisiyle çalışan araç üretilmiştir.

2012 yılında Smyrna aracıyla yarı finalde birincilik,finalde dördüncülük başarıları kazanılmıştır.

Solaris Güneş Aracı

2013 yılında Solaris Ekibi dünyanın en prestijli Güneş enerjili araçları yarışı olan, iki yılda bir Avustralya’da düzenlenen World Solar Challange’a (Dünya Güneş Enerjili Araç Yarışı) katılım göstermiştir. Yaklaşık iki yıllık tasarım, analiz ve üretim sürecinin ardından bu yarış için özel olarak geliştirilen Solaris-7 aracı ortaya çıkmıştır.World Solar Challenge’da 3021 km’lik yarışın 1641 km’sini Güneş enerjisiyle kat eden Solaris-7, kendi kategorisinde dünya altıncısı olma başarısını göstermiştir. Yine TÜBİTAK Formula G yarışlarına katılım gösterilmiş ve Solaris-7 üçüncü; Solaris’in kendi üretimi motorun kullanıldığı Smyrna beşinci olmuştur. Bunlara ek olarak Solaris; Fas’ta düzenlenen Moroccan Solar Race Challenge’dan (Fas Güneş Enerjili Araç Yarışı) özel davet alarak yarışa katılmış; Türkiye’den katılan tek Türk ekibi olma özelliğini göstererek Fas ve Fransız ekipleri içerisinden Solaris-2 isimli aracıyla ikincilik ödülünü kazanmıştır. Bahsi geçen bu üç farklı yarışa katılım süreci, bir buçuk aylık bir süre zarfında, üç farklı aracın yarışlara hazırlanmasıyla gerçekleşmiştir.

Solaris Güneş Aracı-1

2013 yılına kadar geçen süre boyunca Solaris Projesi’nde yüzü aşkın öğrenci, yirminin üzerinde akademisyen ve ellinin üzerinde sponsor kurum ve kuruluş yer almıştır. Solaris bir Ar-Ge projesidir. Solaris Ar-Ge kapsamında:

  1. Kendi, fırçasız, tekerleğe akuple elektrik motorunu tasarlayan, üreten ve yarışlarda derece almayı başarmış ilk ve tek Türk ekibidir.
  2. Güneş panellerinden en yüksek enerjiyi alabilmek için kullanılan MPPT, pillerin detaylı özelliklerini görmeye yarayan ve denge dağılımını yapan BMS, aracın anlık hız, gerilim ve akım gibi değerlerini araç dışından takip edebilmeye yarayanTelemetri gibi tüm elektronik devrelerini tasarlayıp üreten ilk Türk ekibidir.

Solaris Güneş Aracı-4

III. Tüm bunların yanında araçların yüksek mukavemete sahip; hafif yapılı kompozit gövdelerinin, süspansiyon sistemlerinin, jantlarının ve neredeyse tüm mekanik sistemlerin tasarımı ve üretimini gerçekleştirmiş bir ekiptir. Belirtilen projelerin tamamında öğrenci üyeler aktif olarak görev almışlardır.

Solaris Güneş Aracı-2

2014 yılında TÜBİTAK tarafından ilk kez düzenlenen Elektromobil (Elektrikli Otomobil Yarışı) için Solaris Ekibi bu kez DEMobil isimli; iki kişilik, dört tekerlekli elektrikli aracı üretmiştir. Solaris üretimi motorun kullanıldığıDEMobil’le TÜBİTAK yarışlarında üçüncü olma başarısı göstermiştir.

Formula G yarışında Solaris-7 isimli araç son üç tura ikinci sırada girerken, lastiğinin patlaması ve kalan kısıtlı süre sebebiyle talihsiz bir şekilde yarış dışı kalmıştır. TÜBİTAK yarışlarından sonra yine Fas’tan özel olarak davet alınmıştır. Fas’taki yarışta yine tek Türk ekibi olan Solaris; Solaris-7 isimli aracıyla Fas ve Fransız ekipleri arasından birincilik kazanmıştır. Bu ödülle bir Türk ekibi ilk kez yurtdışındaki bir yarıştan birincilik ödülü alma başarısını göstermiştir. Aynı yarışta Solaris-2 isimli araç da sekizincilik elde etmiştir. Bu yarışların ardından 11-12 Ekim 2014 tarihlerinde Belçika’da düzenlenen olan European Solar Challenge’a (Avrupa Güneş Enerjili Araçlar Yarışı) Smyrna aracıyla katılım göstermiş ve Avrupa’nın en iyi ekipleri arasında yerini alarak beşincilikkazanmıştır. Ayrıca organizasyon tarafından “Spirit of the Event”(Etkinliğin Ruhu) özel ödülüne layık görülmüştür. Solaris, Belçika yarışında da yine ülkemizi temsil eden tek Türk ekibi olmuştur.

Solaris Güneş Aracı-3

Proje Yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Aytaç GÖREN’ in yaptığı Solaris Güneş Arabası Ekibi  sınırlı bütçe ve imkanlarla çalışmaya devam ediyor. Avustralya 2015 WSC sürecinde desteklerinizi bekliyor.

Sonay DOĞAN  (Solaris Güneş Arabası Ekibi Üyesi)

dogannsonay@gmail.com

Team Solaris Sosyal Medya Hesapları

Web: http://teamsolaris.com/site/tr/

Facebook: https://www.facebook.com/solarteam.solaris?fref=ts

Twitter:   https://twitter.com/TeamSolaris

Linkedin: @ Team Solaris

https://instagram.com/solarteam.solaris/

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
The following two tabs change content below.