Switch Bounce ve Switch Debounce

Bu yazıda, switch debounce nedir ve bu soruna nasıl çözüm bulacağımızdan bahsedeğiz. Swith debounce için çözüm olarak hem donanımsal ve hemde yazılımsal yöntemler bulunmaktadır.

Push buttona, micro anahtara veya toggle anahtara  bastığımız zaman anahtar içerisindeki metaller birleşerek akım iletilir. Teoride anahtara bastığımızda metaller anında teması keserek akımı kestiğini düşünürüz. Ama pratikte bu durum böyle değildir, anahtara bastığımızda veya elimizi button çektiğimizde kontaklar 1ms saniye gibi periyotta 10 ile 100 kez temas eder. Donanım, switch bouncingden daha hızlı çalıştığından mikrokontröler bu durumu birden fazla kez anahtara basılmış gibi algılamaktadır.

RIGOL DS1102E model osiloskobu  ile yapılan ölçümler aşağıdaki gibidir. Anahtarlama geçiş anlarını yakalamak için osiloskop da trigger modundan yararlanılmıştır.

Aşağıdaki görsellerde hem mikrokontrolörün pinine bağlı pull-direnci ve anahtarın şematiği  bulunmakta hemde MCU pinine bağlı anahtara basıldığında oluşan grafik gözükmektedir.

Donanımsal Çözüm

Switch Bounce olayını çözmek için donanımsal olarak çözüm uygulanmıştır. RC filtre ile gerçekleştirilen çözümün dezavantajları PCB üzerinde ekstradan alan gereksinimi ve maliyete çok düşükte olsa etkisidir.

Yazılımsal Çözüm

Anahtar bounce yazılımsal çözümde ,  yaklaşık bounce süresi kadar yazılımda gecikme (delay) yapılır. Ama bu yazılımsal çözümün dezavantajı bounce süresinin tahmin edilememesidir. Önceden ayarlanan gecikme süresi zamanla anahtarın eskimesi ve havadaki nem oranıyla bounce süresinin değişmesiyle işlevi kalmamaktadır. Ayrıyetten bounce için yazılımdaki gecikme mikrokontrolüru boş yere meşgul edecektir.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Gereksiz 

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →