Tayfun Türbinleri

 

Tayfun, Çin Denizi’nde ve Büyük Okyanus’ta görülen, çok güçlü tropikal siklondur saatteki hızları 200km ‘ye kadar çıkabilir. Yeni tasarım bu rüzgar türbinleri tayfunların gücüne dayanabilecek yapıda ve Japonya’ya 50 yıl enerji sağlayabilir.

 

tayfun-turbini
Tayfun Türbini

Atsushi Shimizu, Japonya’da faaliyet gösteren Challenergy şirketinin kurucusu ve sahibi olan bir mucit. Shimizu tarafından geliştirilen yeni rüzgar türbinleri, Japonya’yı sık sık vuran kasırga ve tayfunların gücünü ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.

 

zarar-gormus-turbin
Tayfunlardan zarar görmüş bir rüzgar türbini

Klasik pervaneli rüzgar türbinleri Japonya gibi sert hava koşullarına sahip ülkelerde verimsiz ve dayanıksızdır. Japonya’da yılda ortalama 10 civarı şiddetli tayfun görülür. Bu tayfunlar çoğu zaman rüzgar türbinlerini devirir veya parçalar. Bu yeni tip türbinler %30 verime sahip oysa klasik rüzgar türbinleri ( propeller) %40 verime sahiptir fakat çok yüksek hızlarda çalışmadıkları için verimlerinin bir önemi kalmaz. Tayfun türbinlerinin avantajı da bu yüksek rüzgar hızlarında kesintisiz çalışabilmesidir.

 

 

Shimizu’nun tasarladığı türbin adeta bir çırpma makinesi gibi durmakta ve türbin dönüşünün kontrolden çıkmasını neden olabilecek Magnus Etkisi göz önüne alınarak tasarlanmış bıçakların hızı ayarlanabilmekte. Önceden tahmin edilemeyen rüzgar yönlerinden olumsuz etkilenmeyen bu dizayn her rüzgar yönünde çalışmakta. Tayfun türbinin ilk prototipi Okinawa’da kurulmuş ve ilk tayfununu beklemekte.

 


Kaynak: edition.cnn.com/2016/09/27/asia/typhoon-catchers-japan-challenergy
Çeviren : Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →