Telefona Tuş Ekleme

 

         Zamanımızın büyük bir bölümünü akıllı telefonlarımıza dokunarak geçiriyoruz. Üretici firmalar gün geçtikçe telefonlarımızı daha da dokunmatik hale getirmeye devam ediyor ve tuş kavramını ortadan kaldırmakta kararlılar. Fakat geçmişten gelen bir alışkanlık mı yoksa gerçekten bir ihtiyaç mıdır bilinmez insanlar kullandığı cihazda hep bir tuş olması gerektiğine inanıyorlar ve hatta hali hazırda cihazlarında bulunan tuş sayısı yetmeyince ilave bir tuş olması gerektiğinden bahsediyorlar.

 

kulaklık

 

    Android tabanlı akıllı cihazlara tuş eklemek mümkün hemde ücretsiz ve oldukça kolay. Tek yapmanız gereken adreste ki uygulamayı indirmek ve sonrasında kulaklığınızı takmak. İşlem sadece bu kadar şaşırtıcı, inanılmaz ve bir o kadar da gerçek.

 

Uygulamayı indir  ( Google Play harici kaynaklardan yüklemeyi aktifleştirin )

 

     Eğer Google Play Store üzerinden indirmek istiyorsanız aynı işleve sahip Clicky , Klick, Keycut veya iKey uygulamalarını indirebilirsiniz.

 

akıllı tuş

 

    Telefon ekran kilidi aktifken bile bu tuş çalışıyor. Tek basımla ister ekranınız bile açılmadan fotoğraf çekebilir , müzik açabilir yada istediğiniz herhangi bir uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Yine benzer işlemleri çift tıklama ve üç kere tıklama içinde yapabilirsiniz. Eğer telefonunuzun güç tuşunda sorun varsa uzun tıklamayı aktif ettiğinizde kulaklığınızda ki tuşa uzun süre basarak güç tuşu yerine kullanabilirsiniz.

 

     Elbette bu özelliği kullanmak için kulaklığınız hep takılı olmak zorunda değil bazı firmaların ürettiği sadece kulaklık girişinden ibaret olan ve üstünde mini bir tuş yer alan ürünleri hepsiburada veya n11 gibi internet üzerinden satış sitelerinde bulabilirsiniz.

 

Uygulamanın ve tuşun nasıl kullanıldığına dair örnek bir video mevcut. Kullanılan uygulamaya göre arayüz tasarımı farklı olabilir fakat kullanımları aynı.

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →