Tesla vs Edison

Edison vs. Tesla

AC / DC Akım Savaşı

 

tesla-vs-edison

 

    Edison 1880’li yıllarda Amerika’da ki DC elektrik dağıtım, iletim ve üretimin tek hakimiydi. DC sistemler AC sistemlere göre daha maliyetli ve daha kullanışsızdı. Çünkü DC sistemler için her 2 km’de bir yeni bir jenaratör kurulması gerekliydi. Ayrıca evlerdeki aydınlatma ve diğer cihazlar için olmak üzere 2 hat çekilmesi zorunluydu bu da kuruluş maliyetini AC’ye göre 2 katına çıkarmaktaydı. Sokaklar bir sürü karmaşık ve tehlikeli DC taşıyan kablolarla doluydu.

 

kablolar

 

    Edison büyük gelirler elde ettiği DC sistemlerinden vazgeçmek istemiyordu. Edison ekonomik ve siyasi gücünü AC’nin tehlikeli ve kullanışsız olduğunu ikna etmek için kullanıyordu. Hatta bu amacı için kedi, köpek, at, fil ve insanları bile hiçe sayıyordu.

 

fil edison
Edison AC’nin tehlikeli olduğunu göstermek için hayvanları kullanmaktaydı bu hayvanlardan biride fotoğrafta görmüş olduğunuz fildir.

 

edison elektrikli sandalye
Edison’un AC ‘nin zararlı olduğunu halka inandırmak için elektrikli sandalyede idam edilen mahkuma AC verilmesini istemişti başarısız olunan bu girişim sonucunda mahkum omuriliği alev alarak vefat etti

 

    Nikola Tesla, Century Magazine’in Haziran 1900 sayısında radyo dalgalarının kullanılarak cisimlerin yerinin tespit edilebileceğinden bahsetmişti. Tesla 1.Dünya Savaşı’nda Alman denizaltılarının yerini radarla tespit etmeyi önerdiğinde Edison buna karşı çıktı ve bunun pratik olarak mümkün olmadığını söyledi. Dönemin Amerikan donanması arge sorumlusu olan Thomas Edison bunun mümkün olmayacağı yönünde komutanları ikna etmişti

 

edison United StatesNaval Research Laboratory
United States Naval Research Laboratory

 

Kazanan Tesla …

 

    1893 yılında Amerika kıtasının keşfinin 400. yıl dönümü kutlamaları için bir fuar planlanıyordu ( Chicago World’s Columbian Exposition ). Bu fuarın aydınlatması ve elektrik sistemleri için ihale yapıldı. Edison, Tesla’nın icatlarını kullanan Westinghouse şirketinin 2 katı teklif verince ihaleyi kaybetti. Edison bu fuarda kendi tasarımı olan ampulün kullanımını yasaklamıştı fakat Tesla ve Westinghouse şirketi hemen daha farklı yeni bir ampul üzerinde çalışma yapıp patentini almışlardı.

 

chicago
Chicago World’s Columbian Exposition – 1893

 

    Amerikan Başkanı Grover Cleveland,  Chicago Dünya Fuarı’nın açılışını yapmak için ana şalteri indirip tüm aydınlatma sistemlerini devreye aldığında herkes muhteşem bir şaşkınlık içerisinde ışıl ışıl yanan yüz binlerce ampule hayran kaldı. Amerikan halkının dörtte biri bu fuarı gezdi ve artık kazanan yıldırımların efendisi Tesla’dır.

 

Daha fazlası için 

Nikola Tesla hayatı ve icatları

Thomas Alva Edison hayatı ve icatları

        Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla  (Belgesel )

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →