Thomas Alva Edison Hayatı ve İcatları

 

Elektriğin Kötü Çocuğu 

Thomas Alva Edison

11 Şubat 1847 ABD /  18 Ekim 1931 ABD

 

      Birçoğumuz onu 1879 yılında binlerce deney sonucunda icat ettiği ampulün mucidi olarak biliyoruz. Tesla ile aralarındaki husumet onun binlerce patent sahibi olan bir mucit olduğu gerçeğini örtemezdi. Edison’un ampül, telgraf, fonograf, telefon, elektrik motoru, regülatör, elektrik üretimi, elektrik dağıtımı,  ölçü aletleri, batarya ve hatta otomobil üzerinde de birçok patenti bulunmaktadır.

 Thomas Alva Edison Holding a Lightbulb

 

     Hollanda asıllı olan Edison 7 kardeşten en küçüğüydü. 3 kardeşi geçirdikleri rahatsızlık sonucu vefat etmiş uzun bir süre Edison’un da öleceği düşünülmüştü neyse ki korkulan olmadı. Okula başlama çağı geldiğinde birçok dahide görülen öğrenme güçlüğünden Edison’da muzdaripti. Sadece 2 ay okula gidebilmişti. Annesi onun okula devam edemeyeceğini anlayıp eğitimine evde devam etmesine karar verdi. Edison evde annesinin ona aldığı Shakespear’in şiirlerini, Charles Dickens’ın romanlarını , Edward Gibbon’ın tarih kitaplarını, filozof David Hume’un kitaplarını okuyordu. Ama Edison sadece bunlarla yetinmeyip Richard Green Parker’ın yazdığı deney kitabını okuduğunda çok etkilenmişti. Edison kitaptaki birçok deneyi yapıyor ve bundan büyük keyif duyuyordu.

 Thomas_Edison

 

    Ancak ev eğitimi 12 yaşında son bulmuştu çünkü Edison çalışmak zorundaydı. Demir yolunda kendine bir iş buldu gazete ve yiyecek satıyordu. Daha sonra istasyon amirinden rica ederek boş bir vagonda deney odası kurdu. Trende satışını yaptıktan sonra bu vagona gelip deneylerini yapıyordu. Kısa bir süre sonra talihsiz bir olay yaşandı deney esnasında fosfor çubukları havayla temas edince alev aldı ve vagon yandı. Artık trende deney yapma şansını yitirmişti. Daha sonra başarılı giden ticaret hayatına 2 küçük dükkanla devam etti. Hatta 15 yaşında olmasına rağmen çalışanları bile vardı.

Edison'un Detroit Genç Erkekler Kulübü Üyelik Belgesi
Edison’un Detroit Genç Erkekler Kulübü Üyelik Belgesi

 

     Edison, telgrafa büyük ilgi duymakta ve nasıl çalıştığını merak etmekteydi. Öğrenmek için elinden geleni yaptı kısa bir süre sonra sadece öğrenmekle kalmayıp telgrafı geliştirmeye başladı öyle ki bir süre sonra onun için birçok şirket birbiriyle yarışa girdi birçok kez mahkemelik oldu.

 

Telgraf operatörü Edison
Telgraf operatörü Edison

 

     Edison daha sonra birçok deneyini yapacağı Menlo Parkta’ki 30 metre uzunluğunda 10 metre genişliğindeki dev bir hangarı andıran çalışma atölyesini inşa ettirmişti. 12 kişilik mühendis ve teknisyen ekibi ile birlikte burada çalışmaktaydı. Bu çalışmalar sürerken 1876’da Alexander Graham Bell’in o muhteşem icadı telefon duyurulmuştu. Ama bu ilkel telefon sadece 2 km kadar sesi iletebiliyordu o yüzden pek tutulmadı. Edison ise daha farklı makine üzerine çalışıyordu ‘ fonograf ‘. Fonograf bir kalay yaprağı üzerine sesleri kaydediyor ve daha sonra dinleme imkanı sunuyordu. 4 Aralık 1877 ‘de fonograf çalışır ve stabil hale getirilmişti. Bu icadın duyulmasından sonra ünlü bir insan olmuştu herkes onu konuşuyordu.

 

Edison'un icat ettiği fonograf
Edison’un icat ettiği fonograf

 

Ampulün İcadı

     Edison 1878 yılında ampulün icadı için  teknik ekibiyle beraber çalışmaya başlamıştı. Daha öncede ampül vardı ama yaygın olabilecek kadar küçük ve ucuz değildi. Oysa ki o herkesin alıp bunu kullanabilmesini istiyordu. Ampül içindeki telin yanmaması için havası boşaltılıyordu fakat flaman hangi maddeden yapılırsa yapılsın kısa bir süre sonra ışık sönüyor yada hiç yanmıyordu. O kadar çok deney yaptılar ki onu ziyarete gelen uzun sakallı bir kişinin sakalını dahi flaman için denediği söylenir. Ama en sonunda o madde bulunmuştu. 22 Eylül  1879 ‘da ilk başarılı deney yapılmıştı. Kömürleşmiş pamuk ipliği yaklaşık 15 saat ve 30 muma eşdeğer ışık verebiliyordu. Edison ve çalışanları Menlo Parkı ampullerle donatıp 31 Aralık 1879 gecesi için bir gösteri hazırladı birçok gazeteci ve bilim insanı buraya akın etti.

 

Menlo Park'ta kullanılan bir ampul
Menlo Park’ta kullanılan bir ampul

 

    Edison o kadar ünlenmişti ki 1 Nisan’da gazeteler Edison tüm insanlığı doyuracak bir yiyecek buldu gibi şakalar yapıyordu. Eşinin söylediğine göre rüyalarında bile icat yapıyordu. 1886 yılında West Orange‘da yeni bir laboratuvar kurdu. Burada X ışınlarından elektrikli otomobile kadar birçok deneme yapılıyordu.

 

Edison'un 1600 km gidebilen elektrikli arabası
Edison’un 1600 km gidebilen elektrikli arabası

 

    Edison, 14 Ekimde girdiği komadan çıkamadı ve 18 Ekim 1931 yılında vefat etti. Geride 1000 den fazla icat bırakmıştı. Dönemin Amerikan Başkanı Hoover’ın önerisiyle o gece tüm ülkede bütün lambalar ona saygı olarak söndürüldü.

 

Edison‘dan vecizeler

Hiç yanılmadım 10.000 işe yaramayan yol buldum.

Ben iyi bir süngerim başkalarının kullanmadığı fikirleri kullanırım.

Ben  benden öncekinin bıraktığı yerden başladım.

Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mecbur olmaktır.

Tüm İnciller insan yapımıdır.

Dahilik %1 ilham, %99 çalışmanın eseridir.

 

 Nikola Tesla’nın ilginç hayatını ve icatlarını okumak için tıklayınız

 

tesla para

Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla belgeselini izlemek için tıklayınız

 

Diğer mucitlerin hayatı için tıklayınız

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →