Trityum Batarya

Trityum Batarya

       Evet yanlış duymadınız trityum batarya. Trityum lise yıllarında kimya derslerinden hatırladığımız kadarıyla hidrojenin izotopu yani fiziksel özellikleri farklı ama kimyasal özellikleri aynı olan bir türüdür. Yeryüzünde doğal olarak bulunan trityum miktarı yaklaşık 1 kg kadardır. Atmosferde bulunan hirojen 1e-18 oranında trityumdur. Yarılanma ömrü 12,46  yıldır. Trityum ayrıca nükleer ve kimyasal tepkimeler sonucu elde edilebilir.

a

        Kimya bilgilerimizi tazelediğimize göre trityum bataryanın teknik özelliklerine geçebiliriz.

1

        Betavoltaics denilen piller Amerikan şirketi olan Lockheed Martin tarafından test edilmekte. Elbette işin içinde Lockheed Martin şirketi varsa askeri araştırmalarda kullanıldığını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Yapılan araştırmalar sonucunda yukarıda belirtdiğimiz gibi yarılanma ömrü 12,46  yıl olduğu için bu batarya hiç şarj edilmeden 25 sene kullanılabilmektedir. Widetronix adlı şirket ise vücuda yerleştirilebilir tıbbi cihazların uzun süreli çalışması konusunda bu bataryalar üzerinde araştırma yapmakta. Bu batarya -60°C dereceden 150°C dereceye kadar stabil çalışabilmekte ve yüksek frekanslı titreşimlerede dayanıklıdır.

Nikel Batarya

         Fakat Ni (Nikel-63) izotopu kullanarak geliştirilen bataryalar ise 100lerce yıl ömre sahiptir. Çünkü bu izotopun yarılanma ömrü 100 yıldır. Yarılanma ömrünü günlük hayata uyarlamak gerekirse kullandığımız laptop ve telefon bataryaları kullanıma bağlı olarak 1-2 yılın sonunda enerji tutma kabiliyetlerinin yarısını kaybetmektedirler.

Plütonyum Batarya

        Daha da ilginç olan ise uzay araştırmalarında kullanılan Pu-238 izotopu yaklaşık 88 yıl yarılanma ömrüne sahip fakat Trityum ve Nikele oranla 100 kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahip.

        Eğer bu bataryalar günlük kullanıma sunulursa hiç şarj etmeden 25 sene kullanabileceğiz. Tabi ki bu çok ütopik bir hayal gibi gelebilir oysa ki zaten bu bataryalar ileri teknoloji kullanan askeri tesislerde kullanılmakta.

  İlk batarya ne zaman icat edildi, yapımında neler kullanılmış ve bataryanın tarihsel gelişimi hakkında ki özgün yazımızı okumak için 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →

One Comment on “Trityum Batarya”

  1. Geri bildirim: Volta |

Comments are closed.