Türkiye’deki Yüksek Teknoloji Ar-Ge Faaliyetleri

 

  Türkiye, Dünya’nın en büyük 20 ekonomisinden biri olmasına rağmen yeteri kadar yüksek teknoloji ürünü ihracatı yapamadığı için mevcut ekonomide devrim niteliğinde gelişmeler gözlenmiyor.

 

   Örneğin, milyonlarca kilogram patates ihracı yerine 1 kilogram çip ihraç edilmesi aynı miktarda girdi sağlıyor. Şu an Türkiye her 1kg ihracat için geliri 6$ seviyesinde bunun çip gibi katma değeri yüksek ürünler ile desteklenip bin dolarlar seviyesine çıkması gerekiyor. Bu ekonomik gerçekler ışığında, Türkiye’nin tüm eğitim sistemi değiştirilip her ilden teknoloji girişimcisi, bilim adamı, donanımlı mühendisler çıkarabilir hale gelmelidir. Son yıllarda yapılan destekler sayesinde ülkenin birçok şehrinde açılan teknokentler bu ekonomi ve eğitim devrimin başlangıcı olabilir.

 

   Ama tüm bu teknoloji yatırımları yanında tarımda asla dışa bağımlı olmamalıyız, mevcut tarım üretim tekniklerimizi geliştirmeliyiz bizden daha az tarım arazisine sahip ülkelerde olan tarım üretimi artık bu alanda yenilenmemiz ve çiftçilerimizin eğitilmesi gerektiğini bize gösteriyor.

 

Şimdi söz Cem Seymen‘ de , iyi seyirler ☺

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
  • Gereksiz 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →