Türkiye’yi hızlandıracak anlaşma

TÜRKİYE CERN’E ORTAK ÜYE OLDU

 

    Türkiye, 1961 yılından beri gözlemci statüsünde olduğu Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) ortak üye oldu. Bu anlaşma sonucu yaklaşık olarak yıllık 3 milyon euro ödenecek. Anlaşma TBMM tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu ortak üyeliğin getirdiği avantajlar Türk bilim insanları CERN’de kadrolu olarak çalışabilecek ve yapılan maddi katkı oranında ihale alınabilecek. Şu anda CERN ‘de 100 kadar Türk bilim insanı görev yapmakta.

 

cern

 

    1954 yılında İsviçre-Fransa sınırında kurulan CERN 1 Milyar euro bütçeye sahip. Kurumda 3000  personal , 3000  fizikçi ve mühendis çalışmaktadır. Ayrıca dünyanın birçok yerinden CERN’e katkıda bulunan 8000 bilim insanı daha vardır. CERN’ün en önemli bölümü olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yerin 100 metre altında ve 27 km çapında bir çember biçiminde hızlandırıcıdır. 2012 yılında varlığı gündeme gelen yeni atom altı parçacık olan Higgs Bozonu 2013 yılında varlığı kesinleşmiş ve aynı yıl Peter Higgs ve François Englert’ e Nobel Fizik Ödülünü kazanmalarını sağlamıştır.

 

LHC_2

 

     CERN ‘de şimdiye kadar yapılan deneylerden ve buluşlardan en önemlileri ; W ve Z bozonları keşfedildi, anti hidrojen üretimi, protonların ışık hızının %99.999998’ i kadar hızlandırılması ve Higgs Bozonu’nun keşfi.

 

LHC detektörleri

 

    CERN ‘de araştırmalar için 7 detektör bulunmaktadır bunlar; CMS, ATLAS, LHCb, MoEDAL, TOTEM, LHCf ve ALICE ‘dir.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →