Ultra Hızlı Wifi

      Güney Kore’li teknoloji devi Samsung yeni geliştirdiği teknolojisiyle wi-fi veri akış hızını beş katına çıkartmayı başardığını açıkladı. Geliştirilen wi-fi sayesinde veri akışı hızı  866 Mbps( saniyede 108 MB)’den, 4.6 Gbps(saniyede 575 MB)’ a yükseltilmiş durumda. Kullanımda olan tüketici elektroniği cihazlarının ulaşabileceği var olan en yüksek veri akış hızı.

60 GHz Wi-Fi

 

      Samsung’un iddiası doğru ise 1 GB’lık dosya 3 saniyeden az bir sürede transfer edilebilir. Bir başka deyişle yüksek çözünürlüğe sahip videoları; sıkıştırmaya gerek olmaksızın, gecikme yaşanmadan telefondan TV ye veri aktarımını sağlayabilir.

     Samsung mühendisleri veri akış hızı kısıtlayan problemleri çözmeyi başardılar. Var olan 2.4 GHz ve 5 GHz wi-fi teknolojilerinin aksine 802.11 standardında çalışan 60 GHz wi-fi teknolojisi, aynı ağı kullanan diğer cihazların sayısına bakmaksızın, kanallar arası parazit veri dolaşımını ortadan kaldırarak maksimum hızı sağlıyor.

    Bu gelişme doğrultusunda, Samsung’un yeni teknolojisi teorik ve aktüel hızlar arasındaki farkı en aza indirgeyerek; 2.4 GHz ve 5 GHz wi-fi teknolojilerinden 10 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

    60 GHz wi-fi teknolojisini kullanıcılara sunmak için gece gündüz çalışan Samsung mühendisleri, milimetrik devre tasarımında yapılan iyileştirmeler, geniş kapsamlı sinyal yayabilen anten ve yüksek performanslı modem teknolojilerini geliştirerek sinyallerin daha uzağa ve en az kayıpla ulaşabilmelerini başarmış durumdalar.

    Bu teknolojinin en erken 2015 ortalarında dünya geneline sunulması bekleniyor. Samsung bu teknolojiyi akıllı telefon ve TV’ler, medikal cihazlar ve akıllı ev uygulamalarını içeren geniş bir ürün gamında kullanmayı planlıyor.

    Samsung’un iddiası gelecekteki cihazlarının bu teknolojiye sahip olacağı yönünde. Fakat yeni wi-fi teknolojisinin tüketici pazarında kullanılabilirliği henüz bilinmiyor. Uyumlu altyapı ve cihaz desteği olmadan bu teknolojinin bir faydası dokunmaz.

  Kaynaklar

 global.samsungtomorrow. com

 bbc. com

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Müthiş 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →