Uzay ve Füzyon Araştırmaları

Mikroelektronik devrelerde silikon tabanlı elemanlar yerine galyum-nitrat tabanlı transistörler kullanmak devreyi hem küçültecek hem de daha hızlı ve daha az enerji tüketmesini sağlayacak. Ayrıca galyum-nitrat temelli devreler uzayda ki radyasyon ve aşırı ortamlara silikon tabanlı devrelere göre çok daha dayanıklı. Türkiye’de Bilkent Nanotam’da %100 yerli olarak üretilebilen bu elektronik eleman haberleşme ve uzay teknolojilerinde kullanılabilecek.

Uzayı ve derinliklerini daha iyi anlamak ve gözlemek için şimdiye kadar yapılmış olan en büyük radyo teleskobu kilometre kare dizisi teleskobu (Square Kilometre Array) Güney Afrika’da inşa ediliyor.

Füzyon enerjisini üreterek ve kontrol altına alarak bir füzyon roketi ile Mars’ sadece 30 günde ulaşabiliriz.

Devamı videoda , iyi seyirler ☺

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →