Volta

Volt, Volta ve Volta Pili

 

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta

 

18 Şubat 1745  İtalya Como  /  5 Mart  1827  İtalya Como

 

     Fizikçi , kimyager ve 1800 yılında düzenli bir şekilde elektrik sağlayabilen ilk modern bataryanın mucidi. Bu buluşu elektriksel potansiyel farkın volt olarak adlandırılmasını sağlamıştır. 1774 yılında İtalya’nın Como şehrinde fizik profesörü olmuştur. 1776 yılında metan gazını keşfetmiştir.

 

volta money

 

     Volta, 1774 yılında Johan Carl Wilcke tarafından icat edilen electrophorus (statik elektrik üreteci) cihazını geliştirmiş ve yayılmasını sağlamıştır. Volta, öncülü olan Luigi Galvani’nin de üzerinde çalıştığı hayvan vücudunda ki elektrik ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Hayvan kas hücrelerinin içerisinde metal iyonlarının bulunduğu ve hücre sıvısının potansiyel fark ürettiğini bulmuştur. Doğadan ilham alarak kurduğu ilk pil düzeneğiyle kap içerisinde ki tuzlu su çözeltisinin birbirinden uzak iki ayrı uç kısmına çinko ve bakır tabakalar yerleştirmiş ve sonucunda elektrik potansiyel elde etmiştir.

 

alessandro-volta-pili

 

    1800 yılında gerçekleştirilen bu icat bilimde birçok ilerlemeyi beraberinde getirmiştir. Bunun ilk örneği aynı yıl William Nicholson , Anthony Carlisle ve Johann Ritter tarafından gerçekleştirilen suyun volta pili sayesinde hidrojen ve oksijene ayrılma işlemi olan elektrolizdir. Daha sonraki yıllarda da potasyum, sodyum, baryum, kalsiyum, magnezyum, galyum, lityum ve alüminyum gibi elementler elektroliz yöntemiyle keşfedilmiştir. Volta , 1801 yılında Napolyon Bonapart tarafından kont ilan edilmiştir.

 

Volta icat ettiği pilini Napolyon Bonapart ’a açıklarken
1801 / Paris -Fransa

Napaleon Bonapart and Volta

 

    Volta’nın icat ettiği bu pil tek elektrolite sahipti ve hacimsel olarak çok büyüktü. 1836’da John Frederic Daniell tarafından hacmen daha küçük, polarizasyon sorunları ortadan kaldırılmış ve gözenekli bir yapı ile birbirinden ayrılmış 2 elektrolitli Daniell pili icat edildi.

 

volta vs daniell

 

     Fizikte ve kimyada ki ilerlemelere bağlı olarak birçok pil türü icat edilmiştir. Bu icat edilen pillerde birçok keşfe öncülük etmiştir.

 

Bataryanın tarihsel gelişimi

batarya

 1820 yılında elektrik ve manyetizma arasındaki etkileşimi keşfeden ve elektrik akımı birimi olan Amper ‘e ismi verilen bilim insanı hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız

Ek bilgi !

bağdat pili
Bağdat pili ; 1938 yılında arkeolog Wilhelm Konig tarafından Irak-Bağdat’da gün yüzüne çıkarılmıştır. Milattan önce 200’lü yıllardan kaldığı düşünülen ilk pil , 10-15cm boyutlarında olup elektrot olarak demir ve bakır, elektrolit olarak ise sirke veya şarap türevi bir sıvı içermektedir.

Günümüzde geliştirilen ve 10 ‘larca hatta 100 ‘lerce yıl hiç şarja gerek duymadan kullanılan askeri ve tıbbi amaçlı bataryalar hakkındaki özgün yazımızı okumak için 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →

2 Comments on “Volta”

  1. Geri bildirim: Trityum Batarya |
  2. Geri bildirim: Andre Marie Ampere |

Comments are closed.