Wernher von Braun (Wernher Magnus Maximilian von Braun)

23 Mart 1912 Wyrzysk, Polonya–16 Haziran 1977 Alexandria, Virginia, ABD

 

Alman Roket Bilimci

1051095a_lg

 

       İnsanlık 20 Temmuz 1969’da önemli bir gelişmeye tanık oldu. Apollo 11 görevini gerçekleştirmekte olan Saturn V Roketi, Ay’a inişini başarıyla tamamlarken Astronot Neil Armstrong’un söylediği: “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” cümlesi yakın tarihimizin unutulmazları arasına girdi. Ay’ın insanlık tarafından fethedilebildiğinin kanıtlanması uzay teknolojisinde gelinen seviyenin su götürmez bir göstergesi durumunda idi

DOFJ000Z

Wernher von Braun, Ay’a ilk kez ayak basılması sürecinde kullanılan Satürn 5 Roketinin baş tasarımcısı ve Amerikan Uzay Programı’nın hızla gelişmesine katkıda bulunan roket ve uzay bilimcisi.

Küçüklüğünden beri roketlere ve uzaya ilgi duyan von Braun, ilk roket fırlatma deneyimini on iki yaşında gerçekleştirdi. Altı adet maytabı küçük bir arabaya bantlayıp ateşleme denemesi istediği gibi sonuçlanmasa da başarısızlıkla geçen ilk ateşleme von Braun’un umutlarının kırılmasına yol açmayıp aksine tutkusunun artarak devam etmesini sağladı.  

1932 yılında Berlin Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan ama aldığı teorik eğitimin uzayı keşfetme hayallerini gerçekleştirmesine tek başına yeterli olmayacağını düşünen von Braun; fizik, kimya ve astroloji alanlarında da çalışmalarda bulundu.

Katıldığı (yüksek irtifa balon uçuşunun öncülerinden) Auguste Piccard’ın sunumundan sonra Piccard’la yaptığı konuşmasında belirttiği:“Biliyor musunuz bir gün yapılacak olan, Ay’a seyahati planlıyorum” cümlesi tarih sayfalarında yer alan ilginç bir hikâyecik. (Piccard’da bu genç adamı kırmayarak cesaretlendirici sözler söyledi.)

Kariyerinin başlangıcında Nazi Almanya’sı ordusunda mühendislik ve teknik yöneticilik görevlerini yürüten von Braun, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Roket Sanayinin başına getirildi.1942 yılında dünyanın ilk balistik füzesi V–2 yi icat etti. (V–2 hakkında küçük bir araştırma yapacak olursak uzaya gönderilen ilk füze olduğunu ve inşası sırasında ölen kişi sayısının savaş zamanı öldürdüğü kişi sayısından daha fazla olduğunu görürüz).  Füze, Eylül 1944-Mart 1945 tarihleri arasında İngiltere’nin yerleşim birimlerine yapılan saldırılarda efektif bir şekilde kullanıldı.

   

İkinci Dünya Savaşını Almanların kaybetmesinden sonra bir grup bilim adamıyla birlikte Peenemünde’ye kaçtı. Sovyetlerin savaş esirlerine nasıl davrandığını bilen von Braun Amerikalılara teslim olmaya karar verdi.1945 yılında yapılan Paperclip Harekâtı sonrasında von Braun ve ekibi Nazi döneminden kalma birçok önemli belge ve materyal ile birlikte ABD’ye getirildi.

    

NASA’da göreve başlayan ve tüm SS geçmişi silinen von Braun, gelişini takip eden beş yıl boyunca New Mexico’da bulunan White Sands Füze Deneme Sahası’nda, ABD Ordusunun gözetimi altında gerçekleştirilen yüksek irtifa V–2 roketlerinin fırlatılma sürecini bizzat yönetti. Bir süre sonra Huntsville, Alabama’da ordunun balistik roket geliştirme çalışmalarına ekibiyle birlikte katıldı. Bu çalışmalar neticesinde üretilen Redstone, Jupiter-C, Juno ve Saturn 1B füzeleri başarıyla uzaya fırlatıldı.

 

  2014-03-08-17-10-37  

 

Sovyetlerin 4 Ekim 1957’de uzaya fırlattığı Sputnik Uydusu’nun başarıyla yörüngeye oturtulmasının (ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki uzay yarışının başlatan gelişme olarak tarihe geçmiştir.) ardından bu duruma kayıtsız kalmayan Amerikan Hükümeti’nin direktifiyle von Braun uzay roketleri alanındaki çalışmalarına hız vermiş ve 31 Ocak 1958’de Explorer uzaya gönderilmiştir.

 

  2014-03-08-17-10-37  

 

Ay’a insan gönderilmesini sağlayan Apollo Projesi’nin roketi olan Saturn V’i tasarlayan von Braun yatığı başarılı çalışmalardan sonra NASA Planlama Bölümü Başkanı oldu.1972’ de ABD başkanı Richard Nixon’un uzay araştırmalarının bütçesinde kesintiye gitmesi sonuncu NASA’dan ayrıldı. Görevinden ayrılmasından sonra başka kurumlarda yöneticilik yapan von Braun hastalığı sebebiyle 1976’da zorunlu olarak emekliye ayrıldı. 

Conquest of the Moon(Ay’ın Fethi) ve Space Frontier(Uzay’ın Sınırı) adında iki adet basılı kitabı bulunan von Braun 16 Haziran 1977 yılında Alexandria, Virginia’da hayata gözlerini yumdu.

İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların başlattığı teknoloji alanında yapılan çalışmalar neticesinde alanında uzman birçok bilim adamı yetiştirildi. Savaşın kaybedilmesinden sonra birçok Alman bilim adamı başka ülkelere iltica ederek, yerleştikleri ülkelerin gelişmelerinde büyük katkılarda bulundular. Wernher von Braun da ABD ye gelerek, emekleyen roket endüstrisinin dünyanın bir numarası haline getirilmesinde başrol oynadı. Hiç şüphesiz kendisi tarihin en büyük roket bilimcisi.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →