Wiegand Protokolü Nedir?

Kart , parmak veya yüz tanıma teknojili geçiş sistemlerinde, wiegand protokolü veya diğer ismiyle wiegand arayüzü 1970’dan beri en çok kullanılan wiring teknojidir. Wiegand protokolü ismini wiegand etkisini keşfeden Alman mühendis. John.R .Wiegand’dan almışdır. Wiegand protokolünün fiziksel arayüzünde bağlantıda ground, power, DATA0 ve DATA1 yer almaktadır.

John.R .Wiegand

Standartda protokol 26 bir binary data transferini desteklemektedir. Bunun 2 bit parity, 1 byte Tesis (Facility) ID  diğer 2 byte ise kullanıcı (User) ID’dir.

Wiegand protokolü standart data paketi

Bu protokolde DATA 0 ve DATA data transferi olmadığında 5 volta pull up edilmiş durumdadır. Wiegand protokolünün avantajı uygulanabilirliğinin ve iki cihaz arasında veri transferinde basit olmasıdır. Dezavantajı ise kart oyucunun gönderdiği data şifrelenmemişse bilgilere erişim kolay olmaktadır. Diğer bir dezavantajı ise protokol tek yönlüdür.

Standart protokolde 255 facility ID yer varken, 65536 adette user ID imkan sağlamaktadır. Toplam 16711425 adet karda imkan tanımaktadır.

Aşağıdaki skope görüntüsünde wiegand hattında (0x55,0x55,0x55) 26 bitlik data gönderimi durumunda data0 ve data1 görüntüsü yer almaktadır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Gereksiz 

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.