Xilinx System Generator Kullanılarak Yarım Toplayıcı(Half Adder)Tasarımı

Proje : Xilinx System Generator Kullanılarak Yarım Toplayıcı Tasarımı

Gerekli Olan Yazılım Programlarımız :

  • XILINX VIVADO
  • XILINX SYSTEM GENERATOR
  • MATLAB

Proje Hakkında :

Amacım sizlere “Xilinx” platformu tarafından oluşturulan” FPGA” program yazılımlarını kullanmayı göstermek. Proje algoritmamız şu şekilde oluşacak:

Adım 1 : İlk olarak Vivado programını kullanarak “Yarım Toplayıcı(Half Adder)” oluşturmak için kullanacağımız “XOR” ve “AND” kapıları için HDL kodlarını oluşturmak.

Adım 2 : İkinci olarak “System Generator” programını “MATLAB” uzantısında yapılandırtıktan sonra tasarımımızı oluşturmak. Vivado programında HDL kodlarıyla oluşturduğumuz “XOR” ve “AND” kapılarını “black box” kutularına aktarmak ve “VHDL” koduyla üretmiş olduğumuz kapılarımızın özelliklerini bu kutuda oluşturmaktır.

Adım 3 : Üçüncü olarak ise ; tasarımımızı oluşturduktan sonra çıkışımıza bir grafik okuyucu bağlayarak gözlem yapmak olacaktır.

Adım 1 :

Vivado uygulamasını açtıktan sonra oluşturacağınız projeniz için önünüze birkaç adım dan oluşmak üzere proje kurulumları gelecek. Bu kısımlarda Proje isimlendirmelerinizi ve hangi “FPGA” modülünüzde tasarım yapmak istiyorsanız o modülünüzü seçiniz. Herhangi bir “Design Source” , ” Constraints” ya da “Simulation Source” dosyaları oluşturmadan proje kurulumunu tamamlayın. Daha sonra proje oluşturmanızı tamamladıktan sonra “Design Source” sağ tıklayıp “AND” ve “XOR” kapılarımızı oluşturmamız.

CreateDesignSource

 

“XOR” ve “AND” dosyalarımızı kodumuzu “VHDL” dilinde yazacağımızdan dolayı “VHDL” türünde seçiyoruz.

Vivado Screenshot

 

“XOR” kapımız için “VHDL” kodumuz :

“AND” kapımız için “VHDL” kodumuz :

İşlemlerimizi tamamladıktan sonra kayıt edip ikinci adıma geçelim .

Adım 2 :

“System Generator” programını “Matlab” için yapılandırtıktan sonra “Matlab”  uygulamamızı açalım . “Simulink Library” e tıklayalım ve karşımıza “Simulink Library Browser” karşımıza çıkacak . “File” >> “New” >> “Model” adımlarımızı takip ederek tasarım yapacağımız boş modelimizi oluşturalım.

Ekran görüntüsünde benim oluşturmuş olduğum Yarım Toplayıcı(Half Adder) devresi tasarımını oluşturdum. “Clock” ve “Clock1” yarım toplayıcı da “A” ve “B” birbiriyle yarı period zamanlı çalıştığından dolayı A clock periyodumuzu “4” ve B clock periyodumuzu “2” olarak ayarlayalım.

simulink

 

Daha sonra “Vivado” programında “VHDL” dilinde yazdığımız kapılarımızın kaydettiğimiz dosya ismini “Black Box” kutularımıza aktaracağız.

blackbox

Oluşturduğumuz modelimizi kesinlikle ve kesinlikle “Vivado” üzerinde oluşturup kaydettiğimiz dosyamız ile aynı uzantıda kaydedelim.

Adım 3 :

Sonuç olarak toplam ve elde sonuçlarımızı gözlemleyip; doğruluğumuzu yapalım.

scope

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
  • Gereksiz