Yeni Hidrojel-Elastomer Malzeme Geliştirildi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mühendisler, sentetik deri, ilaç iletimi ve giyilebilir teknolojide kullanılacak şekilde yeni hidrojel-elastomer metaryeli geliştirdi.

 

mit
Kaynak : MIT

 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mühendisler, hidrojeli dehidrasyondan koruyarak kontak lensler, esnek mikro akışkan cihazlar, esnek bioelektronik ve yapay derilerin daha sağlam olmasını sağlayan yeni teknoloji keşfetti. Araştırmacıların bulduğu ince elastomer ile kaplamalı hidrojel su tutucu bariyer özelliklidir böylece hidrojeli nemli, esnek ve sağlam tutmaktadır. İnsan derisi bu teknik için ilham kaynağıdır.

 

 

Ekip ayrıca deri yoluyla doğrudan ilaç iletimi için esnek bir mikro akışkan bandaj olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için hibrid-elastomer malzemeyi test ediyor. Bir sinir ağı, ısı ve ağrı gibi durum değişimlerinde sinyallerin iletimi için iyonları ileri ve geri gönderen bir devredir.  Hibrid malzeme, iyonik devre olarak kullanılabilecek potansiyele sahip. Ayrıca araştırmacılar kontakt lenslerde ve giyilebilir diğer sağlık ürünleri için malzemenin uygunluğunu araştırmaya devam etmekte.

 


Kaynak : http://news.mit.edu/2016/tough-hydrogel-hybrid-artificial-skin-0627

Çeviren: Elektrik Elektronik Müh. Sidar ATABEY
Derleyen: Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →