3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Yazıcılar, Kişiye Özel Organlar

 

Bu videoda 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanları ele alınıyor. İlk akla gelen plastik veya metal nesnelere şekil vermek gelmekte. Fakat Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde en büyük damarlarımızdan biri olan Aort damarı biyoyazıcılar ile yapay olarak üretildi. Bioink olarak adlandırılan biyomürekkepler canlı hücrelerden oluşmakta. Asıl amaçlanan insanların kendi hücrelerinden organlar üreterek nakledilen organın vücut tarafından reddinin önüne geçmek.

 

3 boyutlu yazıcınız olmasına gerek kalmadan tasarımlarınızı 3 boyutlu ürün üretici şirketlere internet üzerinden yollayarak dilediğiniz ürünü bastırabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcılar ile istediğiniz şekil ve büyüklükte yemeklerinizi bile yapabilirsiniz. Bu teknolojik ve endüstriyel gelişim sadece 3 boyutla sınırlı kalmadı, 4. boyut olan zaman boyutu da müdahil olunca ortaya çok kullanışlı ürünler çıkmaya başladı.

Devamı videoda , iyi seyirler ☺

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →