Yüksek Sıcaklıkta Enerji Depolama İçin Esnek Dielektrik Polimerler

 

     U.S Penn State Üniversitesi araştırmalarına göre düşük maliyetli, hafif ve esnek dielektrik polimerler yüksek sıcaklıklara karşı koyabilerek enerji depolama, elektrik araçlar ve diğer uygulamalarda güç dönüştürmeye olanak sağlayabilir.

 

flexible dielectric
Qing Wang, Penn State Üniversitesi

 

 

   “Seramikler genellikle yüksek sıcaklıklı uygulamalarda enerji depolama dielektrikleri için seçilmektedir.” açıklamasında bulunan Profesör Qing Wang şöyle devam etti; “Ama onlar ağır ve sıklıkla kırılgandırlar.”

 

    Problemin adresine bakıldığında, takım bor nitrit nano yapraklar içeren çapraz bağlı bir polimer nanokompozit geliştirdi. Bu esnek materyal yüksek sıcaklıklarda enerji depolama için yüksek voltaj kapasitesine sahiptir ve fotoğraf desenli olabilir.

 

    Araştırmacılara göre, bu kompozit yüksek gerilim altında 250°C’den fazla sıcaklıklara dayanabilir. Bu, polimer elde etmede çapraz bağlantılar oluşturmak için ya sıcak ya da ışık ile sertleştirilmiş polimerler ve nano yaprakların karışması ile üretilir. Çünkü nano yapraklar sadece 2nm inceliğinde ve 400 nm genişliğindedir, materyal esnekliği aynen kalır. Kombinasyonun bükülebilirlik, ısı direnci ve yüksek voltaj kapasitesi içeren “benzersiz dielektrik özellikleri” sağladığı söylenir.

 

   Prof Wang; “Sıradaki aşamamız geniş ölçekte bu materyal yapımını denemek ve gerçek bir uygulama içerisine koymak. Teorik olarak burada kesin ölçülebilirlik sınırı yoktur.” dedi.

 

Çeviren : Meltem Oruçoğlu

Kaynak : news.psu.edu/story/365048/2015/08/06/research/flexible-dielectric-polymer-can-stand-heat

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş