Yüz Siperliği ve Yüz Siperliği Yapımı

Yüz siperliği, sağlık çalışanlarımızın özellikle göz ve çevresinin korunması için kullanılır, ben de 3 boyutlu yazıcı ile parçalarını baskı alarak ürettim. Hastalarla temas halindeyken kişinin öksürmesi yahut hapşırması halinde virüs bulaşması ihtimali vardır ya da sağlık çalışanlarımız hastalarla temas halindeyken ellerini yüzlerine götürebilir ve bu durumda da virüsün bulaşma ihtimali yüksektir.

Yüz siperliği, dünyada binlerce gönüllü tarafından basılmakta ve sağlık çalışanlarına teslim edilmektedir. Open-Source dosyalar da mevcuttur. Taç kısmını daha pratik ve ihtiyacı karşılayacak şekilde olmasını istediğim için kendim tasarladım. A4 ebatında asetat kağıdı, klips ve lastik ile montajladım. PETG şeffaf plaka da kullanılabilir. Şekil 1.1’de siperliğin taç kısmını görüyoruz, bu parçada önemli olan 2 kat olması ve asetat kağıdının yüze değmemesi.

 

 

Şekil 1.1. Yüz siperliğinin taç kısmı

 

Şekil 1.2. klipsler

Şekil 1.2.de klipsler var. Klipsleri asetat kağıdını taç kısmına takmak için kullanıyoruz. Asetat kağıdını değiştirmek istediğimizde klipsleri çıkarıp kağıdı değiştirdikten sonra tekrar takabiliriz.

Şekil 1.3.de yüz siperliğine ait 3D modelleri görüyoruz. Baskıyı başlatmadan önce modelleri dilimlememiz gerekiyor. Katman kalınlığını, printerın hızını, doluluk oranını ve bunun gibi parametreleri cura yahut herhangi bir slicer program üzerinde belirliyoruz. Ayarları girdikten sonra modellerimiz makine diline dönüştürülüyor ve artık kodu 3D printer’a gönderebilliriz.

Şekil 1.4 Yüz siperliğinin tamamlanmış hali.

Şekil 1.4′ de yüz siperliğinin montajlanmış halini görüyoruz. Artık rahatlıkla kullanıma hazır.

Şekil 1.5 Yüz siperliğinin kullanımı

Şu ana kadar 58 adet siperlik ürettim. 28 tanesini Tuzla Devlet Hastanesine teslim ettim, 10 tanesini Ataşehir Aile Sağlığı Merkezi’ne vereceğim, 20 tanesini Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesine göndereceğim. Hedefim 100 adet yüz siperliği üretmek. 3 boyutlu yazıcısı olan herkes yüz siperi üretebilir, imkanı olanlar filament desteği verebilir. Hepimizin yapacağı bir şey mutlaka vardır.

Daha çok baskı almak için 3D printer’a ihtiyacım var. Destek vermek isteyenler iletişime geçerse çok sevinirim.

Yüz Siperliği 3D Printer Dosyalarını indirmek için tıklayınız.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş